Během čtyř měsíců vyjeli policisté k 1 225 nehodám

Nehoda jihlV průběhu prvních čtyř měsíců letošního roku šetřili policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v našem kraji celkem 1 225 dopravních nehod. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet nehod zvýšil o šest procent.

Letošní dopravní nehody si vyžádaly již sedm obětí. Loni zemřelo za první čtyři měsíce roku šest osob. Celkem 25 účastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, což představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nárůst o 67 procent. Dalších 436 účastníků utrpělo při letošních nehodách lehké zranění. Toto číslo je ve srovnání s počtem lehce zraněných za leden až duben roku 2017 o 61 procent vyšší. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se vyšplhala na částku převyšující 89 894 000 korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2017 je o 47 procent vyšší. V 64 případech policisté při šetření nehody zjistili, že řidič před jízdou požil alkoholické nápoje nebo byl pod vlivem omamných a psychotropních látek. Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se meziročně zvýšil o 49 procent. Policisté v letošním roce dokumentují i několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly hodnoty přesahující tři promile alkoholu. 

Od začátku letošního roku do 30. dubna policisté řešili na silnicích Kraje Vysočina celkem 15 dopravních nehod s účastí cyklistů. Při těchto nehodách se 15 cyklistů lehce zranilo.  Cyklisté letos zavinili celkem devět dopravních nehod. V jednom případě při šetření nehody policisté zjistili, že cyklista, který havaroval, byl v podnapilém stavu. Z celkového počtu letošních nehod cyklistů se jich v měsíci dubnu stalo deset. Policisté při vyšetřování nehod cyklistů zjistili, že v několika případech havarovali cyklisté, kteří nepoužili při jízdě cyklistickou přilbu.

Za první čtyři měsíce letošního roku policisté vyšetřovali 35 dopravních nehod, při kterých byl některým z účastníků chodec. Devět z těchto nehod chodci zavinili. Celkem 28 dopravních nehod se stalo na vyznačeném přechodu pro chodce nebo v jeho bezprostřední blízkosti. Dva chodci při nehodě byli těžce zraněni a 31 dalších utrpělo lehké zranění. Pouze dva chodci vyvázli z nehody bez zranění.

Od začátku roku do konce dubna jsme zadokumentovali celkem 16 dopravních nehod, při kterých měli účast motocyklisté. Čtrnáct motocyklistů utrpělo při nehodě zranění, pouze dva motocyklisté vyvázli z nehody bez zranění. V jednom případě policisté zjistili, že řidič motocyklu před jízdou požil alkoholický nápoj.

Ze statistiky dopravní nehodovosti vyplývá, že se v našem kraji v letošním roce mírně zvýšil počet dopravních nehod. Když se podíváme na příčiny nehod, tak jednoznačně vede nepřiměřená rychlost v kombinaci se způsobem jízdy – tyto dvě příčiny stojí za 773 nehodami. Alarmující může být skutečnost, že na třetím místě v pořadí příčin je nedání přednosti v jízdě (74 dopravních nehod), což představuje ignorování základních dopravních značek – dej přednost v jízdě nebo stůj, dej přednost v jízdě. Někteří také zbytečně riskují, což je patrné při předjíždění v zatáčkách, horizontech či zákazech předjíždění. Stejná bezohlednost u nich panuje, když se po předjetí zbrkle zařazují před předjížděné vozidlo, protože v protisměru se objevilo vozidlo, které tak svým riskantním manévrem bezprostředně ohrožují.  Při nesprávném předjíždění se od začátku roku stalo celkem sedm dopravních nehod. Celkem 358 dopravních nehod patří mezi nehody nezaviněné řidičem. Na nich se největší měrou podílejí střety s lesní zvěří. Třináct dopravních nehod má na svědomí technická závada na vozidle.

Proto především dopravní policisté Krajského ředitelství policie kraje věnují a v dalším období budou věnovat zvýšenou pozornost v rámci běžného výkonu služby i v rámci vyhlašovaných dopravně bezpečnostních akcích kontrolám řidičů, zda dodržují všechna ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích a zdali nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Policejní kontroly budou zaměřeny také na chování motocyklistů a cyklistů v silničním provozu.

-pčr-

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Reklama

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.