Policisté v Kraji Vysočina letos vyjížděli ke 2 398 dopravním nehodám

3DN ŽeletavaV průběhu prvních sedmi měsíců letošního roku vyšetřovali policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v našem kraji celkem 2 398 dopravních nehod.Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to o osm dopravních nehod více, takže počet dopravních nehod zůstává srovnatelný ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Letošní dopravní nehody si za období od začátku ledna do konce července vyžádaly již devatenáct obětí, což je o jednu oběť méně ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Čtrnáct osob zemřelo bezprostředně po dopravní nehodě, dalších pět osob zemřelo na následky zranění ve zdravotnickém zařízení. Celkem 52 účastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, což představuje v porovnání s rokem 2017 pokles o 18 těžce zraněných – vyjádřeno procenty pokles o 26 procent. Dalších 832 účastníků utrpělo při nehodách lehké zranění. Toto číslo je ve srovnání s počtem lehce zraněných za leden až červenec roku 2017 vyšší - o 64 lehce zraněných osob více – vyjádřeno procenty o osm procent vyšší - ve srovnání se stejným obdobím předcházejícího roku. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se vyšplhala na 151 753 000 korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2017 je o dvanáct procent vyšší. 

Od začátku letošního roku do 31. července policisté řešili na silnicích Kraje Vysočina celkem 86 dopravních nehod s účastí cyklistů. Z toho počtu v 59 případech byl cyklista viníkem dopravní nehody. Při těchto nehodách dva cyklisté zemřeli, šest cyklistů utrpělo těžké zranění a 73 dalších se zranilo lehce. Policisté při vyšetřování dopravních nehod cyklistů zjistili, že v mnoha případech havarovali cyklisté, kteří nepoužili při jízdě cyklistickou přilbu. Bez přilby vyjeli oba cyklisté, kteří na následky zranění při nehodě zemřeli, bez přilby vyjelo také pět cyklistů, kteří se těžce zranili a 46 cyklistů, kteří se zranili lehce.

Za prvních pět měsíců letošního roku policisté vyšetřovali 61 dopravních nehod, při kterých byl některým z účastníků chodec. Dva chodci při dopravní nehodě zemřeli, pět chodců bylo těžce zraněno a 49 jich utrpělo lehké zranění. Třiatřicet nehod se stalo na vyznačeném přechodu pro chodce.

Ve 107 případech policisté při vyšetřování nehody zjistili, že řidič před jízdou požil alkoholické nápoje a v pěti případech byl řidič pod vlivem drog. Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se letos výrazně zvýšil o 24 procent. Policisté ale letos dokumentují i několik dopravních nehod, kdy řidiči usedli za volant v silně podnapilém stavu – výjimkou nebyly hodnoty přesahující tři promile alkoholu v krvi. Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod v Kraji Vysočina můžeme od začátku letošního roku zařadit rychlost jízdy a způsob jízdy.

Alkohol za volantem sehrává svoji roli v případech vážných dopravních nehod. Proto policisté Krajského ředitelství policie kraje věnují a v dalším období, zejména po celé období druhého měsíce letních prázdnin, budou věnovat zvýšenou pozornost v rámci běžného výkonu služby i v rámci vyhlašovaných dopravně bezpečnostních akcích kontrolám řidičů, zda nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Policisté se při letních kontrolách budou zaměřovat na místa, kde dochází nejčastěji k dopravním nehodám a pak také na komunikace vedoucí do rekreačních a chatových oblastí. Dopravně bezpečnostní akce chystáme také na konci letošních prázdnin a na začátku nového školního roku.

-pčr-

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Reklama
  • Straznik MP
  • Knihovna
  • VKL obecně

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.