Velké Meziříčí má od letošního roku další kulturní památku

IMG 3316Ulice Novosady skýtá mnoho zajímavých historických staveb, jedné takové se dostalo letos uznání a zapsání za kulturní památku. Židovský Dům č.p. 1156/63 byl památkově chráněn od roku 1990. Z historického hlediska bylo u židovských domů běžné tzv. kondominium, kde se domy dělily mezi více majitelů.

Konkrétní rozdělení domu č.p. 1156 nám přiblížila historička městského muzea paní Ripperová:

Domovní díl 56 A:
přízemí: 1 krám, 1 společná předsíň, 3 pokoje, 1 komora, 1 kuchyně, 1 dřevník, společný příchod a východ, 1 dvůr, 1 zahrada, 1 sklep, 1 záchod, 1 kanál, 1 vodní výlevka
patro: 1 předsíň, 2 pokoje, 1 kuchyně, společné schody a půda

Domovní díl 56 B:
přízemí: 1 krám

Domovní díl 56 C:
patro: 1 společná předsíň, 3 pokoje, 1 kuchyně, 1 spíž, 1 vlastní a 1 společné schody, 1 půda a společné příchody a východy.

Povšimněte si zdůraznění na prostory, které sloužily jako společné. Mezi majitele patřila i rodina Wachtlova.

Jak uvádí Národní památkový ústav, domy jsou situovány ve východní části tehdejší hlavní židovské ulice (současné Novosady), kde bylo také soustředěno správní a náboženské centrum židovské obce.

První patro domu je zachováno v mimořádně autentickém stavu, jelikož bylo delší dobu neobydleno a neprošlo významnějšími stavebními úpravami. Dochovaly se vnitřní prostory s množstvím historických konstrukcí a řemeslných prvků pocházejících převážně z období baroka a klasicismu.

Mezi nejhodnotnější konstrukce v domě patří klenby nebo například kamenné schodiště. Dochované řemeslné prvky a materiály jsou zejména z 1. poloviny 19. století a patří mezi ně dveřní výplně s dřevěnými zárubněmi, kováním a krabicovými zámky, nadsvětlík se sluncovým motivem, podlahové krytiny aj. V přízemí, předním sále a v zadní ložnici byla zjištěna pomocí sondážního průzkumu cenná interiérová výmalba (ornamentální rostlinná výmalba).

-Zuzana Najtová-

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Reklama
  • Straznik MP
  • Knihovna
  • VKL obecně

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.