Trenér Libor Smejkal ml. sbíral inspiraci v Liverpoolu

Etihad Stadium_v_Manchesteru_zápas_čtvrtfinále_Ligy_mistrů_-_Manchester_City_vs_Liverpool_2Trenér mládeže Libor Smejkal ml. dosáhl v letošní sezoně se svými jihlavskými svěřenci skvělého výsledku. Dovedl tým mladšího dorostu U17 FC Vysočina Jihlava k prvnímu místu v Moravskoslezské dorostenecké lize s postupem do první celostátní dorostenecké ligy. Velký podíl na tom mají odchovanci velkomeziříčského fotbalu Mirek a Marek Malatovi a Filip Vošmera. Trenér Libor Smejkal i jeho asistent Ladislav Němec se ke zdejším odchovancům ostatně řadí také.

Libor Smejkal trénuje jihlavské dorostence (ročník 2001) dva roky. Letošní výsledek je zatím tím nejlepším v jeho trenérské kariéře v Jihlavě, kde působí celkem tři roky. Jeho cílem do budoucna je stát se profesionálním ligovým trenérem v dospělém fotbale. Předtím se však hodlá nadále věnovat mládeži. Momentálně studuje trenérský kurz na mezinárodní licenci trenéra mládeže UEFA A v Praze a 9. října 2018 ho čekají závěrečné zkoušky.

Součástí studia byla i čtyřdenní stáž v Liverpoolu. „Zprostředkoval nám ji Vláďa Šmicer, který s Liverpoolem zvítězil v Lize mistrů v roce 2005. Díky němu jsme se dostali do míst, kam se člověk běžně nepodívá,“ popisuje Libor Smejkal svůj zážitek z letošního dubna. Oslovil ho zejména liverpoolský obrovský fotbalový areál, kde je deset hřišť vedle sebe. Každé mužstvo má svého analytika, kondičního trenéra, samostatného trenéra brankářů, zdravotníka atd. „Přínosné pro mě bylo poznat know-how chodu mládežnického klubu. Materiálně na anglický fotbal sice nestačíme, ale co lze aplikovat i u nás, je koncepce, detail práce s míčem,“ říká Smejkal. Zaujalo ho i to, jak v Liverpoolu přistupují k hráčům. „Každý, kdo tam přijde nový, musí se do půl roku naučit vařit. Hráči dostávají průpravu do života, aby byli maximálně samostatní,“ zmiňuje Smejkal to, co ho překvapilo. Krom praktických poznatků si přivezl i spoustu dalších zážitků. Navštívil společnou jídelnu hráčů a realizačního týmu, setkal se s brankářem Vítězslavem Jarošem, který přišel do Liverpoolu ze Slavie, nebo se světovou fotbalovou hvězdou, dlouholetým hráčem Liverpoolu, reprezentantem Anglie Steven Gerrardem který vedl kategorii U18 a od nové sezóny bude trénovat Glasgow Rangers. A stihl navštívit i čtvrtfinále Ligy mistrů Manchester city proti Liverpoolu.

„Fotbal je tam o velký kus napřed, ve srovnání s námi,“ uzavírá Smejkal s tím, že je toho mnoho, co se od anglického fotbalu můžeme naučit. Třeba i to, jak důležitá je podpora trenérů mládeže, kteří nejen u nás ve Velkém Meziříčí chybí.

Martina Strnadová

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Reklama

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.