Atleti spastici z Březejce letos vybojovali 14 medailí

Podzimní atletika_L.Bronček_se_svými_soupeři_na_100mSpasticky postižení atleti TJ Březejc mají za sebou další aktivní sezónu. Ze čtyř republikových atletických závodů přivezli celkem 14 medailí.

Šlo o 3 závody České federace Spastic Handicap z toho 1 závod MČR, 1 Mistrovství ČR mentálně postižených. O nejvíc medailí (10) se postaral běžec Lukáš Bronček (běh 100 m – 3x zlato, 1x bronz, běh 200 m 2x zlato, běh 400 m 1x zlato, 1x stříbro, dálka 2x stříbro). Z žen získala nejvíce medailí vrhačka Jana Slavíková (2x bronz oštěp). Po jedné medaili mají Jana Paulíková (stříbro hod kuželkou) a Petra Pokorná (bronz 100 m vozík).

Běžec Bronček díky svým skvělým výkonům poráží i české reprezentanty a pro rok 2018 je Mistrem ČR v České federaci  Spastic Handicap v běhu na 100 m s výkonem 13,49 a v běhu na 400 m s výkonem 1:08,97.

Březejcké atletky ženy mají ke splnění reprezentačních limitů daleko, jejich radost z medailí je o to větší. Motivací do dalšího roku je pro vrhačky pořízení nové odhodové stolice díky ochotě a šikovnosti Jiřího Charváta, trenéra atletů z Handicap Sport Clubu Velké Meziříčí. Stolice bude mít vlastnosti, které vrhačky kvůli svému postižení potřebují – bude vyšší, variabilní co se týče způsobu usazení, držení a upoutání.

Celoroční  přípravu atletů TJ Březejc  podporuje  v roce 2018 Kraj Vysočina, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a některé obce z regionu. Příprava probíhá ve spolupráci s Centrem Kociánka, pracovištěm Březejc, a atletickým oddílem TJ Sokol Velké Meziříčí. Děkujeme!

Monika Doskočilová

……………………………………………………………………………………………………………

Spasticky postižení (CP = Cerebral Palsy)

Mluvíme převážně o vrozených pohybových vadách. Takto handicapovaní sportovci, od chodících až po vozíčkáře, jsou ochrnutí lidé, zejména následkem dětské mozkové obrny (DMO). Spasticita (chorobně zvýšené svalové napětí) je zde hlavním průvodním jevem. Spastici mají v jednotlivých paralympijských sportech vypsáno 3 - 6 zdravotních kategorií. Česká federace sportovců s centrálními poruchami hybnosti Spastic Handicap (vznikla v roce 1992) sdružuje kolem 4 300 členů. Světová federace: CP-ISRA (založena 1978)

 

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Reklama

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.