Nová měděná expozice sousoší na nádvoří zámku má původ ve Švýcarsku

WP 20170828_18_10_39_SelfieVšimli jste si 6 nových měděných přírůstků, které lze v tento čas vidět na nádvoří velkomeziříčského zámku? Jde o moderní umění nebo o nevhodnou součást zámeckých expozic? Posuďte sami.

Stačila jedna návštěva v Hotelu Pod Zámkem a jeden z hostů se okamžitě zamiloval do obrazů, které visí v pokojích a na chodbách hotelu. Představují exteriér místního zámku a zámeckých zahrad spolu s parkem. Možná se v něm probudila síla umělce, protože jej napadla myšlenka vytvořit další dílo na zámeckém nádvoří, které by se podobalo těm, které prezentuje po celém světě.

Pan Härdi se narodil roku 1942 v Curychu ve Švýcarsku, kde také v letech 1962–1968 studoval na škole Desingu v Basileji. Získal roční stipendium na Společné Umění Aargu a stipendium na půlroční pobyt v ateliérech v Praze. Získal také cenu Georga Fischera.

Můžeme jmenovat prezentace jeho děl po celém světě:

  • Krátký dokument na západoněmeckém festivalu krátkých filmů, Oberhausen (Německo)

  • Vybavení pokojů muzea, Bern (Švýcarsko)

  • Výstava v muzeu Všech Svatých, Schaffhausen (Švýcarsko)

  • Výstava v Domě Umění, Aargau (Švýcarsko)

  • Klášter Freiburg (Německo)

  • Velká výstava umění Severní Porýní – Vestfálsko, Düsseldorf (Německo)

  • Galerie v Domě Umění Zimmermannhaus, Brugg (Švýcarsko)

  • Dvojitá výstava ve Vile Bosh, Radolfzell (Německo)

  • Galerie Vojtěcha Löfflera, Košice (Slovensko)

  • Galerie Miejska, Tarnów (Polsko)

V České republice bylo umění prezentováno na mnoha místech. Muzeum Roztoky u Prahy, Hrad Klenová, Bývalý klášter Plasy, Před školou umění na Petříně v Praze, v Uměleckém domě v Opavě.

,,Bydlím ve Švýcarsku, ale vlastním nemovitost i v Polsku, a tak jezdím přes Českou republiku. Velké Meziříčí je na půl cesty a Hotel Pod Zámkem jsem si oblíbil. Tuto cestu jezdím 4-6x za rok. Na hotelu jsem se poptal na obrazy a od pana Michlíčka už to byl jen krůček na zámek. O sochách bych rád ještě nechal vytisknout brožuru, nějaký katalog k jejich prezentaci. Katalogy jsou lepší formou reklamy, jsou více prestižní než obrázky na internetu. Dnešní mladí umělci zašlou fotky svého umění na sociální síť a tím skončila celá jejich námaha. Na katalogu se mnou spolupracuje grafický návrhář Chrisztof Motyka z Polska a tiskárna s vydavatelství v Rzesowě, také v Polsku. Sochařinu mám vystudovanou, ale jak vidíte, je to i můj koníček. ´´

Rudolf Härdi

Ptala jsem se pana Härdiho na náš jazyk, zda se mu zdá těžší než např. anglický jazyk.

(Smích) ,,Samozřejmě. Žili jsme s manželkou sice jeden rok v Praze, ale umím pouze základní slovíčka. Děkuji, prosím, dobrý den, apod. Češtinu plynule neovládám. Angličtina je jednodušší. ˮ RH

Jsme rádi, že i Velké Meziříčí se stalo místem, kde sochy pokračují? Samozřejmě se to neobešlo bez souhlasu majitele zámku, hraběte Jana Podstatzkého-Lichtenstein.

,,Sešel jsem se s panem Podstatzkým a požádal o spolupráci. Nyní komunikujeme pře e-maily. Pan hrabě má perfektní němčinu. Požádal jsem jednu z bývalých průvodkyň na zámku a nynější recepční Hotelu Pod Zámkem, aby se s panem hrabětem sešla a sepsali spolu něco o historii zámku. Tu bych měl v katalogu také moc rád. ˮ RH

A to už pro mě nebylo tak těžké. Pan hrabě si se mnou ochotně domluvil osobní schůzku, kdy jsme si povídali o tom, jak by text měl vypadat. Máme možnost nahlédnout do katalogů pana Härdiho, které prezentují minulé výstavy a jeho práci.

,,Pan Härdi na mne dostal kontakt a sjednali jsme si schůzku. Chtěl využít nádvoří zámku, aby zde mohl prezentovat umění z mědi, které sám vyrábí a instaluje všude možně po světě. Potřeboval k tomu pouze měděné plechy a prostor. To vše tu bylo, tak proč to nezkusit? Původně pracoval ve Švýcarsku. To můžete vidět na sochách, která mají tmavší barvu. Ty světlé jsou vyrobené právě tady v dílně zámku. Vždy se jedná o tři trojúhelníky spojené v jeden článek. Z těchto několika článků je vždy jeden výrobek. Něco je svařené, něco přišroubované. Bohužel, někteří návštěvníci museli sochy hned zkoumat, poranili se a bylo zle. Proto je tam červeno-bílá páska, aby k sochám nikdo nesměl. ˮ

Jan Podstatzký-Lichtenstein

Na otázku, co vlastně sochy představují, odpověděl pan hrabě v ledovém klidu: ,,Ufo. Jednu sochu můžete vidět zahrabanou v zemi, to znamená, že Ufo spadlo z vesmíru tak obrovskou rychlostí a silou, že se zabořilo do štěrku a hlíny. Konce ostatních soch směřují směrem vzhůru, k nebi, ty se chtějí do vesmíru vrátit. ˮ JP

Samozřejmě, že se jedná o fantazii umělce a každý z nás máme tu svoji přece jen jinou. Až se půjdete na sochy podívat, nemusíte se hlásit k myšlence, že kusy mědi představují vesmírné ufo. Nechejte svoji fantazii zapracovat, přemýšlejte o tom, co jednotlivé součásti mohou znamenat. Hady, draky, rostliny…

,,Někteří návštěvníci si myslí, že nám padá střecha nad hlavou a my ty kousky jen označíme páskou a necháme je zde ležet. ˮ (smích) JP

Sochy budou k vidění na zámeckém nádvoří i přes letošní zimu. Až na ně napadne sníh, budou vypadat zase trochu jinak. Majitelům sochy nevadí a pan Härdi si je odveze, až uzná za vhodné. Nyní ale připravuje nový katalog se svoji prací, kde chce mít tyto sochy zveřejněné. Spolu se zámeckou historií a fotografiemi půjde tak o nový propagační materiál zámku.

Až tedy budete na zámeckém nádvoří, zkuste se nad sochami zamyslet. Co pro vás znamenají a v čem vidíte jejich jedinečnost? Sama jsem u nich stála notnou chvíli, než jsem v tom spatřila něco jiného než kusy mědi.

Děkuji p. hraběti Janu Podstatzkému-Lichtenstein, že si na mě našel čas a mile mě u sebe přivítal. Poskytl mi důležité informace do článku a o celé spolupráci. Děkuji p. Rudolfu Härdimu, že mě oslovil a nabídl mi možnost takovéto spolupráce.

Michaela Bernatová

Reklama

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.