Starostové obcí lokality Horka vydali prohlášení k úložišti radioaktivního odpadu

12622223 1216789988337407 2462546606815592387 oStarostové všech obcí lokality Horka se setkali v neděli 17. července v 19 hodin v obci Budišov, a to na základě páteční tiskové konference ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Schůzky se zúčastnil i ředitel SÚRAO Jiří Slovák a zástupci spolku Zdravý domov Vysočina. Starostové vydali toto společné prohlášení.

Starostové všech dotčených obcí nesouhlasí s prohlášením pana ministra, které se týká zúžení počtu prozkoumávaných lokalit a které chce navrhnout vládě ČR k případnému schválení. Lokalita Horka projevuje nesouhlas s průzkumy a hlubinným úložištěm přes 12 let všemi možnými prostředky a obce podpořily podání žaloby prostřednictvím hnutí Calla. Nelze tedy tvrdit, že se obce lokality Horka nepřipojily k žalobám na rozhodnutí MŽP.

Toto náhlé, byť pouze ve stadiu úvah pana ministra, případné zúžení počtu prozkoumávaných lokalit všichni zástupci obcí považují už nyní za diskriminační a netransparentní. Kdyby takový návrh byl skutečně schválen vládou, k čemuž pevně věříme, že nedojde, popíral by původně stanovená pravidla pro vyhledávání vhodné lokality a definitivně by ukončil jakýkoliv dialog a důvěru v proces.

Starostové dnes byli v tomto směru ubezpečeni ředitelem SÚRAO Jiřím Slovákem, že průzkumné práce letos proběhnou ve všech 7 lokalitách ČR. Případné další průzkumy budou probíhat pouze za předpokladu souhlasu obcí. Lokalita Horka nedá souhlas s průzkumy ani s vybudováním úložiště. Bude-li kritériem dalších průzkumů podání či nepodání žalob, jsme připraveni žalobu okamžitě podat.

v. r. Petr Piňos – Budišov, Zdeněk Souček – Rudíkov, Markéta Šulová – Oslavička, Olga Voborná – Rohy, Josef Mezlík – Vlčatín, Pavel Janoušek – Oslavice, Bohuslav Ludvík – Osové, Ludmila Jelínková – Nárameč, Stanislav Jaša – Hodov

Více zde: http://www.rudikov.cz/

_________________________

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se v pátek 15. července na tiskové konferenci vyjádřil, že možností, jak urychlit proces vyhledávání lokality pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva v ČR, je zaměřit se na prozkoumávání pouze dvou vytipovaných lokalit z původních sedmi, a to Horky a Kraví hory (obě na Vysočině). Hodlá navrhnout vládě, aby přerušila spolupráci s obcemi těch lokalit, které dialog o hlubinném úložišti odmítají.

-red-

 

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama
  • Nábor_90x140_dolu_straznik

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.