Letošní program Concentus Moraviae zmapuje hudební podobu Vídeňského kongresu

Concentus MoravieVýznamné skladby českého a světového repertoáru vážné hudby zazní od 1. do 24. června tohoto roku v průběhu mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae hradech a zámcích, spravovaných Národním památkovým ústavem.

Mezi festivalová města se řadí i Velké Meziříčí, kde se program dvou koncertů odehraje v zámecké jídelně.

Miloslav Ištvan Quartett
Úterý 4.6. 19:30, Zámecká jídelna Velké Meziříčí

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Adagio a fuga c moll
Leoš Janáček: Smyčcový kvartet č. 1 z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty
Miloslav Ištvan: 1. smyčcový kvartet
Josef Suk: Meditace na svatováclavský chorál

Progresivní Miloslav Ištvan Quartett se zaměřuje především na interpretaci soudobé klasické hudby. V jejich podání ale přináší posluchačům potěšení i hudba starší, a tak do festivalového večera uvede „bachovská" fuga W. A. Mozarta. Následovat bude Janáčkův kvartet č. 1, jeho nejstručnější a přitom nejtragičtější hudební drama. Devětašedesátiletý autor byl Českým kvartetem vyzván ke kompozici kvartetu a sáhl námětově po známé Tolstého novele. Její problematiku – manželský trojúhelník – totiž prožíval sám, a to jako postava cizího muzikanta, zasahujícího do osudu manželské dvojice; jeho očima také vidí příběh především jako tragédii milované ženské bytosti. Chybět nebude hudba legendy české hudební avantgardy druhé poloviny 20. století, jehož jméno kvarteto nese, a i finále koncertu bude vpravdě české: v roce 1914 vytvořil Josef Suk svou proslulou Meditaci jako příspěvek k posílení vlastenecké hrdosti; ač údajně zkomponovaná během pouhých dvou hodin, patří tato skladba k autorovým nejhranějším kusům.

Kapralova Quartet
Pátek 21.6. 19:30, Zámecká jídelna Velké Meziříčí

Program:
František Xaver Richter: Smyčcový kvartet C dur
Vítězslava Kaprálová: Smyčcový kvartet č. 1, op. 8
Bohuslav Martinů: Smyčcový kvartet č. 5

Meziříčský koncert zahájí svěží Richterův kvartet č. 1, který sice vznikl takřka současně s prvními pokusy „kvartetních otců" v 60. letech 18. století, svým zvukovým účinem se však může rovnat kusům vídeňských mistrů vrcholného klasicismu. Kapralova Quartet dále představí jediný smyčcový kvartet své patronky, brněnské rodačky Vitky Kaprálové, talentované skladatelky a výborné dirigentky, která se jako první žena v historii neváhala s vlastní skladbou postavit před Českou filharmonii. Svůj smyčcový kvartet z let 1935–36 autorka zkomponovala ještě během pražských studií; později tato výjimečná umělkyně studovala hudbu i v Paříži u Charlese Muncha a především u Bohuslava Martinů. Toho její talent i osobnost zcela okouzlil a své pocity vepsal i do pátého smyčcového kvartetu dedikovaného Vitulce.

Zahájení měsíčního hudebního maratonu proběhlo v Lysicích v kostele sv. Petra a Pavla v sobotu 1. června 2019. Na koncertě vystoupil legendární soubor Quatuor Mosaïques s renomovanou sopranistkou z Velké Británie Ruby Hughes.

Michaela Hudková

 

 

 

 

 

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama
  • Nábor_90x140_dolu_straznik

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.