• Velkomeziříčsko
  • Kultura
  • Vernisáž výstavy „A léta běží, vážení“ proběhla ve zcela zaplněné výstavní síni muzea

Vernisáž výstavy „A léta běží, vážení“ proběhla ve zcela zaplněné výstavní síni muzea

tit copy_copyV tomto roce si Gymnázium Velké Meziříčí připomíná 120 let od založení. V rámci oslav tohoto výročí byla ve čtvrtek 6. června zahájena výstava „A léta běží, vážení" ve výstavní síni Muzea Velké Meziříčí.

Skoro šest týdnů zde budou vystavena výtvarná díla osmnácti absolventů gymnázia rozdílných profesí. Autorem celého konceptu je Eva Kočí Valová, které se podařilo shromáždit nejen množství obrazů, ale také plastiky či ukázky šperků a vitráží.

Úvodního slova se ujala ředitelka muzea Irena Tronečková, která připomněla minulost budovy a vznik gymnázia, ve kterém byl první školní rok zahájen v roce 1901.

Tato výstava je také součástí programu Evropského festivalu filozofie, na který všechny přítomné osobně pozval ředitel festivalu Milan Dufek. Letošní 13. ročník nabídne témata týkající se vztahu člověka a přírody, ale i pohledy na sociálně ekonomické, politické, mediální a umělecké prostředí.

Poté se slova ujal ředitel gymnázia Aleš Trojánek, který poděkoval všem organizátorům výstavy a zároveň pozval přítomné na další akce spojené s oslavami výročí školy.

Výtvarnice, pedagožka a autorka scénáře výstavy Eva Kočí Valová milými slovy představila tvorbu všech vystavovaných umělců.

„Protože škola, filosofie a kultura jsou ruku v ruce a spolu tvoří obranný val lidství, i letos se spojily čtyři vztyčné věže tohoto města - Jupiter club, muzeum, městská knihovna a gymnázium, aby v síle jednoty, vzájemnosti a spolupráce naznačily možnost lidskému tvoření," uvedla ve své řeči Eva Kočí Valová.

Vystavovaní umělci:
Miloslav Fiedler, Eva Hybášková, Jitka Valová, Ivana Hladíková, Antonín Malec, Veronika Bártová, Alina Jašková, Jiří Šurda, Jana Filipová, Kateřina Balounová, Eva Fiedlerová, Milan Fleck, Eva Šmídová, Alice Valešová, Iva Doleželová, Ivana Bíbrová, Bořivoj Pejchal a Jana Mikysková.

Další výtvarné výstavy:
Němí svědkové, půda GVM, maturitní práce současných absolventů
Trocha poezie nikoho nezabije, Městská knihovna Velké Meziříčí, práce současných gymnazistů
Škola – základ života, výstavní síň Jupiter clubu, práce současných gymnazistů

V pátek od 17 hodin proběhne v Jupiter clubu slavnostní zajánení Evropského festivalu filosofie přednáškami RNDr. Václava Cílka a CSc., doc. RNDr. Pavla Nováčka, CSc. Poté program pokračuje Akademií 120 v rámci oslav výročí založení gymnázia. 

Michaela Hudková

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama
  • Vedoucí odboru majetkoprávního_dole
  • Tiskový mluvčí

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.