Česká komora architektů vyhlásila již 4. ročník České ceny za architekturu

zen-house-Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České republiky za posledních pět let.

Již tradičně kredit České ceny za architekturu podporuje prestižní sedmičlenná mezinárodní porota. Význam České ceny za architekturu je rovněž v celoroční a regionální propagaci architektury. Mezinárodní odborná porota již vybrala z přihlášených 186 staveb do užšího okruhu díla, která budou zveřejněna v podvečer 10. června při slavnostním nominačním večeru v Praze.

Letos už potřetí, díky místní komunitě podporující kulturu a rozvoj města, bude ve Velkém Meziříčí výstava nominovaných děl roku 2019 České ceny za architekturu.

Vernisáž proběhne 12. června v 19:30 hod. v Luteránském gymnáziu na náměstí. Vzácnými hosty budou laureáti hlavní ceny ČCA prvního ročníku, pan architekt Petr Stolín a architektka Alena Mičeková. Krátce představí svoji tvorbu a slavnostně zahájí výstavu, která potrvá do 20 září. Již 13. června bude v rámci Evropského festivalu filosofie umělecké pásmo přednášek a vystoupení dalších předních českých architektů, sochařů a hudebníků. Toto umělecké pásmo je neodmyslitelně spjato a nelze jej opominout v rámci letošního tématu „člověk a prostředí".

Česká cena za architekturu byla založena v roce 2015, kdy byl vyhlášen její první ročník Českou komorou architektů. Záměrem ČCA je propagace kvalitních výsledků práce etablovaných i začínajících architektů směrem k veřejnosti, a to nejen z hlediska jejich estetické a technické kvality, ale především v souvislostech jejich vzniku, vztahu k okolí a společenského přínosu. Během úspěšných dosavadních tří ročníků byly přihlášeny a oceněny stavby ze všech krajů ČR. Díky širokému portfoliu chce pořadatel v rámci doprovodných regionálních akcí seznamovat s těmito výsledky lokálně v návaznosti na jednotlivé kraje. Celostátní koncept s důrazem na osvětu veřejnosti v tématech kvalitní architektury vnímáme jako vzdělávací nezávislou iniciativu ČKA, která je ze zákona samosprávnou organizací spravující témata architektury, územního plánování a krajinářské architektury. Celá akce je neziskovou aktivitou ČKA, v rámci naplňování vládou přijaté politiky architektury a stavební kultury v ČR. Ambicí ČKA je, aby pomocí spolupráce, se samosprávou na krajské i místní úrovni, do budoucna vznikla nezávislá platforma k tématům architektury a mohla být diskutována i specifika konkrétních obcí a měst v české a moravské krajině. Vznikne tak synergie aktivit využívající výsledků této soutěžní přehlídky formou výstav, přednášek oceněných, workshopů atd.

Jsme velmi rádi, že kraj Vysočina, krom své pravidelné záštity, letos jako jeden z prvních krajů v zemi podpořil aktivně akce v regionu a zapojil se do systému výstav po celé republice. Výstava ve Velkém Meziříčí tak bude dále putovat po objektech nemocnic ve správě kraje Vysočina, souběžně s výstavami, například ve Slavonicích, v Krnově, v Plasích či Valašském Meziříčí.

Petr Velička - místopředseda ČKA

CCA-A1-exhibitions-VM web_002

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama
  • Nábor_90x140_dolu_straznik
  • Inzerce_sleva_2020
  • Sportoviste_VM_Administrativ

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.