Zakončení Evropského filosofického festivalu láká na setkání s herci z Národního divadla

Furianti obrV rámci zítřejšího zakončení Evropského festivalu filozofie bude ve Velkém Meziříčí hostovat i Činohra Národního divadla se svým velmi speciálním projektem, tzv. výjezdní diskusní inscenací.

Premiéra tohoto představení proběhne v pátek 14. 6. 2019 v 19 hodin ve velkém sále Jupiter clubu. Těšit se můžete i na speciálního hosta, kterým bude místní dlouholetý divadelní ochotník Zdeněk Svoboda.

AMBULANTNÍ NOVÁ KREV aneb „FURIANTI ON THE ROAD"
Setkání s herci Národního divadla, kdy mluvené slovo a sdílení hraje ústřední roli. V jaké době jsme se ocitli? A chceme v ní žít?
Scénické čtení hry a inscenovaná diskuse – nebo spíš současné čtení a inspirativní diskuse. Je Národní divadlo neotřesitelně spojené s budovou, kde sídlí? Je zakořeněné ve „zlaté kapličce"? Anebo může svou funkci jako instituce naplnit i ve veřejném prostoru a na cestách? Národní divadlo bývá divadlem, za nímž dojíždějí diváci z celé republiky. Co kdyby jednou přijelo za vámi? Zkuste se spolu s námi zúčastnit jedinečného večera, jehož podoba bude z velké části na vás. Experiment, ve kterém se mohou setřít vzdálenosti mezi městy, jevištěm a hledištěm, herci i diváky.

„Působím čtvrtou sezonu jako dramaturgyně Národního divadla, ale narodila jsem se ve Velkém Meziříčí, studovala zde a prožila i zásadní iniciační okamžiky svého života. Ostatně část mé rodiny tu stále žije a působí. I proto se ke svému rodnému městu dodnes hlásím a tento fakt hrdě zdůrazňuji. Zároveň se tím občas dostávám do paradoxní situace: jsem součástí dvou naprosto rozdílných skupin, málo se chápajících sociálních bublin. Poslední dobou to vnímám víc a víc, nejen při volbách, ale téměř každodenně. Jsou však obě bubliny opravdu tak rozdílné? Vlastně tomu v hloubi duše nevěřím... Pomyslné propojení či prolnutí obou bublin je cílem i našeho projektu. Nechceme vyvolávat konfrontaci, byť se téma našeho scénického čtení zprostředkovaně týká i židovské historie, respektive vyrovnání se s ní – což zrovna ve Velkém Meziříčí vyvolává spoustu otázek. A právě proto jsem ráda, že náš diskusní projekt startujeme právě tady. Tady a teď," napsala Ilona Smejkalová.

V průběhu večera zazní dramatický text finalisty loňské soutěže o nejlepší původní českou hru Hynka Skotáka Furianti. Furianti zobrazují moravskou venkovskou rodinu, která se dostává do sporu s ministerstvem a židovskou obcí ve chvíli, kdy se přijde na to, že jejich dvorek je vydlážděný náhrobky z židovského hřbitova.

Hynek Skoták - FURIANTI
Režie a dramaturgie: Nina Jacques, Viktorie Vášová a Ilona Smejkalová
Výprava: Klára Fleková
Asistentka režie: Eliška Borová

Účinkují:
Tereza Vilišová, Jan Bidlas, Filip Kaňkovský, David Matásek a Zdeněk Svoboda

Petr má dům a rodinu. Petr nemá peníze ani práci. Petr není šťastný.
Ve vesnickém domku na Moravě žije Petr se svojí rodinou. Život mu rozčísne návštěva z Židovské obce a nečekaná nabídka. Prý mají zájem o dlažbu na jejich zanedbaném dvorku! Jde totiž o žulové náhrobky z místního hřbitova, který si lidé po odsunu Židů rozebrali. Židovská obec nabízí i více než velkorysé finanční vyrovnání. Jenže čecháčkovská povaha našeptává, že by se z toho dalo vytřískat ještě mnohem víc. Pro životem unavenou rodinku se tak najednou otevírají dosud netušené možnosti... Aktuální společenská satira si pohrává s lehkými hravými obrazy, které ale záhy sklouzávají k bolavé reflexi současného života. Text byl oceněn 2. místem v Anonymní dramatické soutěži 2017.

Michaela Hudková

Furianti

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama
  • Nábor_90x140_dolu_straznik
  • Jednatel JC_90x140

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.