Domácí hospic má novou kompenzační pomůcku. Díky zářijovým běžcům

DSC01922„Z výtěžku charitativního běhu bychom chtěli zakoupit elektrický zvedák pro imobilní klienty,“ zamýšleli pracovníci Domácího hospice Vysočina, když v září chystali na Fajtově kopci svou vůbec první sportovní benefiční akci s názvem Běh pro hospic. A protože byl tento jejich počin nad očekávání úspěšný, je dnes elektrický zvedák jednou z nabízených kompenzačních pomůcek střediska.

„Lidé nás už dříve kontaktovali, jestli nemáme elektrický zvedák k zapůjčení, a tak jsme se rozhodli uspořádat společné běhání, a získat tím na něj peníze,“ vysvětluje vedoucí střediska Olga Pospíšilová. Elektrický zvedák je přitom potřebný pro přesunování či polohování imobilních klientů hospice. „U některých pacientů je z důvodu jejich váhy opravdu velký problém je kamkoliv šetrně přemístit. Díky zvedáku navíc nemusejí trávit celý den vleže v posteli, ale mohou si chvíli posedět v sedáku a mít zase jinou perspektivu, nebo využít speciální závěs pro koupání,“ doplňuje Pospíšilová. Výhodou pomůcky je také snadná manipulace – ať už při aplikaci jednoduchého závěsu, či s přístrojem samotným.

Kromě elektrického zvedáku nabízí Domácí hospic řadu dalších kompenzačních pomůcek, jako jsou invalidní vozíky, chodítka či toaletní křesla. V případě jejich zapůjčení zodpovídají pracovníci hospice za správné sestavení přístrojů přímo v domácnostech klientů, a poskytují také instruktáž, jak s nimi manipulovat. „Rodina si nás zavolá, my to dovezeme, smontujeme, zaučíme je a potom si to zase přijedeme převzít,“ vysvětluje Pospíšilová. Denní poplatek se přitom pohybuje kolem třiceti korun.

Charitativním Během pro hospic, který se konal 4. září na Fajtově kopci, se podařilo vybrat 82 175 korun. „Opravdu se vybrala taková částka, že jsme mohli koupit zvedák i vaky, které jsou k němu zapotřebí, a stejně tak koupací vanu,“ pochvaluje si Pospíšilová s tím, že nikdo tak velkou účast aktivních běžců nepředpokládal. „Přišlo skoro o sto lidí víc, než nás vůbec napadlo. Neměli jsme ani připravených dost medailí, a tak jsme je museli po skončení akce rozvážet účastníkům po okolí,“ směje se. Pro velký zájem a pozitivní ohlasy se pracovníci hospice rozhodli nejen celou událost 3. září 2017 zopakovat, ale pořádat ji potom každoročně. „Máme velkou radost z toho, že se lidem naše akce líbila. Všem moc děkujeme nejen za vybrané peníze, ale i za vytvoření skvělé atmosféry,“ dodávají s úsměvem.

Kateřina Karmazínová

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama
  • Straznik MP

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.