Genealogové vyslechli přednášku o událostech předcházejících vzniku republiky

IMG 6085Letošnímu stému výročí vzniku samostatné Československé republiky věnuje meziříčská Vlastivědná a genealogická společnost několik přednášek. Minulý týden to byly Vzpomínky vojáka  z 1. světové války v podání Zdeňky Kubíčkové, v úterý 23. října vystoupil místopředseda genealogů Karel Hromek s přednáškou 100. výročí republiky. Program doprovodila dobová výstava.

Karel Hromek ve své přednášce vzpomenul významné dějinné události, které postupně vedly k uvědomování si národní identity Čechů a nakonec vzniku samostatné republiky. Jako první připomněl sňatek Anny Jagellonské s Ferdinandem Habsburským, který dal v 15. století vzniknout podunajské monarchii pod vládou Habsburků. Z dalších to bylo obnovené zřízení zemské, toleranční a další patenty Josefa II., metternichovský absolutismus, revoluční rok 1848, působení T. G. Masaryka v zahraničí během 1. světové války a další.

Zajímavou přednášku doplnila výstava dobových fotografií, novin a poštovních známek.

-jik-

 

Zpět na spolek
Reklama

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.