Překračování povolené rychlosti a zbytečné nehody jsou na denním pořádku

pcrJedenáct policejních hlídek složených z policistů z dálničního oddělení Velký Beranov a z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se 12. června zapojilo do dopravně bezpečnostní akce na dálnici D1.

Do bezpečnostní akce se kromě vozidel vybavených radarem zapojili také policisté se speciálním stacionárním radarem, dalekohledem, dva policisté na motocyklech a vrtulník Letecké služby Policie České republiky. Do akce jsme nasadili také superrychlé vozidlo v policejním provedení. Jedná se o vozidlo tovární značky BMW 745Le xDrive v provedení „policie". Vozidlo je určeno k přímému dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na dálnici D1 a silnicích I. tříd. Jeho pomocí zajišťujeme výkon speciálních kontrol k účinnému řešení porušování jednotlivých pravidel silničního provozu, zejména rychlá a agresivní jízda, kontrola dodržování vybraných ustanovení pravidel silničního provozu.

Dnešní akce byla zaměřena na kontrolu dodržování ustanovení zákona o provozu na pozemní komunikaci D1 zejména v modernizovaných úsecích, kde je provoz výrazně omezený. Právě v těchto úsecích policisté denně šetří zcela zbytečné dopravní nehody, které mají ve většině případů po dobu vyšetřování a dokumentování nehody a odstraňování havarovaných vozidel, za následek úplné uzavření dálnice. To pak s sebou přináší tvorbu zbytečných kolon, v nichž jsou čekající řidiči často nervózní a nepozorní a hrozí tak nebezpečí, že při rozjezdu kolony může dojít k další zbytečné dopravní nehodě.

Příčiny těchto nehod jsou vždy stejné – řidič se plně nevěnuje řízení vozidla a nedokáže adekvátně a včas zareagovat na dopravní situaci, která vznikla před ním. Když se na dálnici v místě dopravního omezení náhle z důvodu vyšší intenzity provozu zpomalí provoz a vozidla jedou pomaleji v koloně, tito nepozorní řidiči často v plné rychlosti narazí do vozidla na konci pomalu jedoucí nebo již stojící kolony.

K takové dopravní nehodě, která se stane v opravovaném úseku, kde je provoz veden v provizorních zúžených jízdních pruzích, se velmi obtížně dostávají složky integrovaného záchranného systému, protože bývá z důvodu zúžení technicky složité vytvořit dostatečně širokou záchranářskou uličku. Stejně obtížně k místu přijíždí odtahové služby, které musí do úseku často nacouvat nebo najíždět za asistence policejní hlídky z protisměru.

„Řidiči porušují při jízdě po dálnici D1 základní ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. Na denním pořádku jsou přestupky spočívající v dvojnásobném překročení nejvyšší povolené osmdesátky v modernizovaných úsecích. Řidiči kamionů využívají k jízdě levý jízdní pruh v místech, kde jim to zakazuje dopravní značka, předjíždějí v místech, kde je pro ně stanoven zákaz předjíždění, parkují s vozidly v připojovacích a odstavných pruzích. A tak bych mohl ve výčtu zjištěných přestupků pokračovat," uvedl plk. Mgr. David Jirák, pověřený vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Na dálnici D1, kde pokračuje modernizace, je většinou vedený provoz v omezeném režimu 2 + 2 jízdní pruhy v jednom jízdním pásu. I když je v těchto úsecích rychlost omezena na 80 kilometrů v hodině a v levném jízdním pruhu je zakázána jízda nákladním vozidlům, policejní kontroly zjišťují denně desítky porušení. Policisté v žádném případě nebudou tolerovat nekázeň řidičů a všichni, kteří nehodlají dodržovat zásady bezpečné jízdy a budou porušovat ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, musí počítat s přísnými sankcemi v horních hranicích zákonem stanovených sazeb.

Modernizované úseky na dálnici D1 s dopravním omezením:
Úsek 11 – Koberovice (81) – Humpolec (90) – délka 8,8 km
Úsek 12 – Humpolec (90) – Větrný Jeníkov (104) – délka 13,6 km
Úsek 16 – Velký Beranov (119) – Měřín (134) – délka 14,7 km
Úsek 19 – Velké Meziříčí západ (141) – Velké Meziříčí východ (146) – délka 5,9 km

mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.