Objasněnost na Žďársku letos vzrostla o pět procent

1V letošním roce dosud došlo na Žďársku k 455 trestným činům, z nichž 266 policisté objasnili. Oproti loňsku vzrostla objasněnost případů o pět procent. Členění trestné činnosti a její konkrétní počty zveřejnila tisková mluvčí z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Stanislava Rázlová.

Násilná trestná činnost
Na Žďársku došlo v prvním pololetí letošního roku k 42 násilným trestným činům, z nichž kriminalisté do konce prvního pololetí objasnili 26 případů. Celková objasněnost násilné trestné činnosti tedy za toto období činila 61,9 %. Ve stejném období roku 2019 došlo k 43 trestným činům, z tohoto počtu kriminalisté objasnili 25 trestných činů, tedy 58,1 %. Nejčastěji se jednalo o úmyslné ublížení na zdraví, a to v 15 případech.

Mravnostní trestná činnost
V prvním pololetí roku 2020 prověřovali kriminalisté 20 mravnostních trestných činů, z nichž v tomto období 15 případů objasnili. V loňském roce se za stejné období jednalo o dva trestné činy.

Majetková trestná činnost
V kategorii této trestné činnosti došlo ve srovnání s loňským rokem k výraznému poklesu kriminality, a to o 42 trestných činů. Zejména v případě krádeží vloupáním došlo k poklesu o 19 trestných činů.
Za první pololetí roku 2020 policisté na Žďársku zadokumentovali 132 majetkových trestných činů. Z tohoto počtu se policistům podařilo objasnit 43 případů. Objasněnost majetkové trestné činnosti za uvedené období činila 32,6 %. V prvním pololetí loňského roku došlo k 174 majetkovým trestným činům, z nichž policisté 49 případů objasnili, tedy 28,2 %.
V 34 případech se jednalo o krádeže vloupáním, v 61 případech o krádeže prosté a 37 trestných činů jsou zbývající majetkové trestné činy.

Hospodářská trestná činnost
V prvním pololetí roku 2020 došlo na Žďársku k 61 hospodářským trestným činům, z nichž policisté 31 objasnili. Objasněnost činila 50,8 %. Ve stejném období v roce 2019 došlo k 75 případům, z toho objasněných bylo 34, tedy 45,3 %.
Nejčastějším trestným činem v této oblasti je trestný čin úvěrového podvodu. Od začátku roku do konce prvního pololetí policisté prověřovali 20 případů tohoto trestného činu, přičemž do konce pololetí 16 objasnili. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2019, kdy policisté zadokumentovali 16 případů, došlo k nárůstu o čtyři trestné činy.

Ostatní trestná činnost
V kategorii ostatní kriminality došlo v prvním pololetí letošního roku k 103 trestným činům, z nichž 73 případů policisté objasnili. Objasněnost tedy činila 70,9 %. Ve stejném období roku 2019 policisté na Žďársku prověřovali 104 případů, z tohoto počtu 83 případů objasnili.
Nejčastěji prověřovaným trestným činem v této kategorii je trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázaní. Zde policisté odhalili o 13 případů více než v prvním pololetí loňského roku. Policisté letos odhalili 57 případů.
Druhými nejčastějšími trestnými činy v této oblasti, s počtem 12 případů, jsou trestné činy výtržnictví a sprejerství. Do konce pololetí policisté objasnili osm případů výtržnictví a dva případy sprejerství. V prvním pololetí roku 2019 policisté zadokumentovali pět případů výtržnictví a 23 sprejerství.

Zbývající trestná činnost
V prvním pololetí letošního roku policisté zaevidovali celkem 97 trestných činů spadajících do této kategorie. Objasněnost činila 80,4 %, kdy se policistům do konce roku podařilo objasnit 78 případů. V roce 2019 se jednalo o 120 trestných činů, z toho 85 objasněných.
Nejvíce prověřovaným trestným činem v této oblasti je trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté na Žďársku odhalili o 18 případů více než v prvním pololetí loňského roku. V letošním roce odhalili 51 trestných činů.
Druhý nejvyšší podíl na tomto druhu kriminality má trestný čin zanedbání povinné výživy, kdy policisté zaevidovali 24 případů. Ve stejném období roku 2019 se jednalo o 56 případů.

Zuzana Najtová

Reklama

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.