Záchranáři varují před oxidem uhelnatým

fire-53585 1920Není vidět ani cítit a přesto má v Česku ročně na svědomí asi 150 lidských životů. V našich domácnostech obvykle vzniká špatným spalováním, nejčastěji u karmy v koupelně, plynového kotle nebo kamen. Jeho zásadní nebezpečí spočívá v tom, že je bez zápachu, tudíž i jeho vysoké koncentrace jsou pro člověka nepostřehnutelné a může dojít k otravě a následně i smrti.

Nejrizikovější bývá období od listopadu do března, kdy se četnost intoxikací oproti ostatním měsícům mnohonásobně zvyšuje. V letošním roce vyjížděli krajští záchranáři hned k několika desítkám takových případů. Náročný byl například únorový zásah, kdy se plynem z elektrocentrály přiotrávilo celkem šest osob. Na místě tehdy zasahovaly tři naše pozemní posádky. Zatím poslední případ je pak ten z minulého týdne, kdy se oxidu uhelnatého nadýchala seniorka, která po nezbytném zaléčení a poskytnutí kyslíkové terapie byla převezena k dalšímu ošetření do nemocnice.

Příznaky otravy oxidem uhelnatým jsou přitom velmi nespecifické. „V mírnější formě se může objevit nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, závratě nebo celková slabost. V horším případě může dojít například k poruše koordinace pohybů nebo i ke ztrátě vědomí," popisuje projevy otravy lékař Michal Pačiska. V rámci první pomoci je zásadní zavolání na tísňovou linku 155. „Umožňuje-li to situace, pokusíme se vytáhnout postiženého ze zamořeného prostoru. V případě zástavy oběhu zahájíme kardiopulmonální resuscitaci stlačováním hrudníku a postupujeme podle pokynů operátorů na tísňové lince. U postiženého při vědomí nebo v bezvědomí sledujeme základní životní funkce až do příjezdu záchranářů," doplňuje lékař Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.

Velkým pomocníkem při výjezdech jsou pro naše záchranáře osobní hlásiče oxidu uhelnatého. Takzvaný analyzér oxidu uhelnatého je přístroj, který detekuje přítomnost oxidu uhelnatého ve vzduchu a na zvýšenou koncentraci upozorní zvukovým alarmem a zobrazením hladiny naměřeného oxidu uhelnatého. Tato pomůcka patří již řadu let mezi standardní vybavení. Umožňuje záchranářům okamžitě reagovat na přítomnost zvýšené hladiny oxidu uhelnatého na místě zásahu.

Nejlepší prevencí proti otravě oxidem uhelnatým jsou pravidelné kontroly všech plynových spotřebičů a spalinových cest, ideálně před začátkem topné sezóny. Vyplatí se také investovat do hlásičů oxidu uhelnatého, jejichž ceny nejsou nikterak horentní a dají se pořídit za pár stovek korun. A právě tato zanedbatelná částka může mnohdy rozhodnout o životě či smrti.

Petr Janáček, tiskový mluvčí
Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.