Policista přispěl k záchraně života

Policista copySkleněnou plaketou Krajského ředitelství policie kraje Vysočina ocenil ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek nstržm. Jakuba Šebu, služebně zařazeného na Dálničním oddělení Velký Beranov. Policista je v současné době vyslán na výpomoc na Krajské ředitelství policie Hlavního města Prahy, kde slouží na dopravním inspektorátu v rámci obvodního ředitelství Policie Praha III.

Společně s vedoucím odboru služby dopravní policie plk. Mgr. Davidem Jirákem mu krajský policejní ředitel poděkoval za projevení osobní statečnosti a duchapřítomnosti při záchraně života ženy v bytě v Praze 8. Operační důstojník vyslal 18. listopadu dvoučlennou hlídku dopravních policistů k asistenci zdravotnické záchranné službě. Členem této hlídky byl nstržm. Jakub Šeba. Jeho parťákem byl v té době nstržm. Jan Machek z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. Z přijatého oznámení vyplývalo, že záchranáři vyjíždějí na pomoc ženě, která si z důvodu tíživé životní situace může chtít ublížit. O její zdraví a život projevila obavu blízká osoba, která také umožnila policistům vstup do bytu, kde se žena aktuálně nacházela.

Když policisté opatrně vstoupili do bytu, zjistili, že žena leží na zemi v obývacím pokoji bytu a je ve velmi vážném stavu, neboť se pokusila o sebevraždu. Zřejmě opakovaně se bodla nožem do krku a z tohoto důvodu velmi silně krvácela. Vzhledem k tomu, že byla ve špatném psychickém stavu, odmítala jakoukoliv pomoc a stále se snažila intenzívně se bránit ošetření. Do příjezdu záchranářů na místo se proto policisté snažili ženě zabránit v dalším sebepoškozování. Když přijela na místo události posádka s lékařem, policisté stále aktivně asistovali při fixaci ženy, aby ji lékař mohli co nejopatrněji vyjmout nůž a ošetřit bodnou ránu na krku a tím zastavit krvácení. Když se ženu podařilo po aplikací utišující látky zklidnit, převzali si ji do péče záchranáři a převezli ji k dalšímu ošetření a hospitalizaci do zdravotnického zařízení.

„Byl to pro mě i mého kolegu určitě hodně emoční a současně náročný zákrok, zejména z psychického hlediska. Přiznám se, že ještě pár dnů poté se mi ty okamžiky, kdy jsme se snažili krvácející ženu uklidnit, v myšlenkách vracely. Ale další služba a další případy, které jsme museli v rámci služby řešit, mi pomohly případ už tak intenzivně neprožívat," řekl k události velmi skromně Jakub Šeba s tím, že by to udělal přece každý.

Policisté ženě poskytli první pomoc, která byla pro záchranu jejího života zcela zásadní a rozhodující. Profesionální chování a duchapřítomnost policisty Jakuba Šeby při záchraně ženina života vysoce vyzdvihl krajský policejní ředitel, který uvedl, že policista je v jeho očích opravdový hrdina. „Dokázal jste se v daný okamžik spolu se svým parťákem správně rozhodnout a neváhal jste pomoci. Žena tak díky vám oběma dostala druhou šanci," doplnil brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek s tím, že podobné hrdinské činy policistů dělají dobré jméno nejen krajskému ředitelství, ale celému policejnímu sboru.

Sedmadvacetiletý nstržm. Jakub Šeba žije v malé obci na Jihlavsku a patří k policejním nováčkům. K Policii České republiky nastoupil 1. října loňského roku a po návratu z Prahy zůstane věrný dopravní policii. Z dálničního oddělení Velký Beranov bude převelený na oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

8

7 copy_copy

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.