Přednášky byly o životě Svobody a Zahradníčka
Zveřejněno 26. 11. 2025 9:16
Hned dvě přednášky v kinosále Jupiter clubu byly naplánované na úterý 25. listopadu. Ta první byla věnována prezidentu Ludvíku Svobodovi, ta druhá básníku Janu Zahradníčkovi.
O Ludvíku Svobodovi měl původně přednášet historik Stanislav Balík. Bohužel měl dopravní nehodu, ze které se nyní zotavuje, a tak nemohl do Velkého Meziříčí přijet, ale o jeho přednášku nepřijdete, konat se bude někdy v příštím roce.
Vlastivědná a genealogická společnost připravila náhradní program, který byl taktéž věnován Ludvíku Svobodovi. Nejprve o životě prezidenta z našeho kraje promluvila Helena Švecová a poté se rozběhla debata, do které mnozí z účastníků přispěli nějakou tou zajímavostí či osobní vzpomínkou týkající se Ludvíka Svobody.
Po krátké přestávce následovala beseda s básníkem, spisovatelem, dokumentaristou, a především odborníkem na dílo básníka Jana Zahradníčka Milošem Doležalem. Povídání to bylo velmi zajímavé, které se více méně oprostilo od suchých dat a bylo plné vnitřních pocitů a dojmů člověka, pro kterého je Jan Zahradníček stále živým básníkem nesoucím poselství pro každý den.
Miloš Doležal má blízko nejen k Janu Zahradníčkovi, ale také k Velkému Meziříčí. „Cítím se tu jako doma," řekl. Prastrýc Miloše Doležala Bohumil Burian byl v letech 1939 až 1958 ve Velkém Meziříčí farářem.
-pch-