RENOVAČKA slaví čtyřicátiny

renovace obrVětšina těch, kteří navštívili první koncerty a taneční zábavy skupiny Renovace, již v současnosti pobírá starobní důchody. Určitě nám všichni potvrdí, že toto seskupení patří ke stálicím rockové hudby našeho regionu a i současná sestava, která spolu hraje více než dvacet let, má i těm mladým co nabídnout. Položil jsem několik otázek současnému frontmanovi kapely Honzovi Kiečovi.

Honzo, můžeš přiblížit historii Renovace?

V začátcích vystupovala Renovace ve složení Mirek Nedoma, Vilém Souček, Zdeněk Chlouba, Leoš Chatrný, Eda Rovenský, Josef Vokurka, Miloš Makovský, Petr Voda a moje maličkost. Během let působení skupiny se na scéně vystřídala ve skupině spousta dalších skvělých muzikantů a techniků, což by dalo na samostatný blok. Začátky skupiny nebyly jednoduché, ale všichni jsme měli velkou chuť, a tak mimo převzaté skladby zaznívaly songy z vlastní hudební dílny.

Jak se v začátcích stavěli k vystoupením tehdejší političtí pracovníci?

Každá kapela musela za minulého režimu projít takzvanými přehrávkami. Renovace je absolvovala ve Žďáru nad Sázavou, a poté se rozjela velmi úspěšná éra. Samozřejmě jsme bývali kontrolováni „z okresu". Řešilo se, jak jsme oblečení, jestli hrajeme vlastní produkci a jestli vystupujeme kultivovaně. Musím podotknout, že hudební kalendář byl v tomto směru nabitý. Taneční zábavy byly na pořadu téměř každý týden, a sami jsme se snažili všechny vydělané peníze vložit zpět do aparatury, kterou jsme postupně dostávali na profesionální úroveň.

Renovace se postupně obměňovala. Můžeš čtenářům sdělit alespoň ty nejzákladnější změny?

Renovace Rock hraje v současné době v následujícím složení - Jan Kieč, Ludvík Kyselý, Roman Příhoda a Stanislav Kazda. O dobré ozvučení se ve většině případů stará Zdeněk Chlouba – bývalý baskytarista. V tomto hudebním seskupení hrajeme minimálně dvacet let.

Jako Bítešák nesmím zapomenout na výborného muzikanta, skladatele, zpěváka a kytaristu Edu Rovenského. Můžeš vzpomenout na tohoto člena Renovačky?

Eda si v tom muzikantském nebi jistě zaslouží veliké uznání. Byl nejenom výborný muzikant, ale i velmi dobrý kamarád s profesionálním přístupem. Jeho písně si každý, kdo navštíví jakékoliv naše vystoupení, rád s námi zazpívá a téměř všechny „Edovky" se staly hity. Po jeho smrti jsme vážně uvažovali o ukončení činnosti. Ale ani on by si jistě nepřál v žádném případě zánik skupiny, a tak jsme pokračovali s jednou kytarou a spoustou jeho krásných songů. „Keprlíku" moc díky, myslíme na Tebe.

Jak vás znám, jste skvělá parta. Některé skupiny vyžadují v rámci ubytování z důvodů „ponorky" každý svůj pokoj. Nastala tato situace někdy u vás?

Musím sdělit, že jsme doopravdy skvělá parta a nikdy k této záležitosti nedošlo. Jsme rádi, že se vidíme a můžeme spolu sdílet vzácné chvíle se spoustou nepředvídatelných událostí.

Dnes se dá říci, že se řadíte mezi legendy rockové hudby. Jakým způsobem 40 let činnosti oslavíte?

Renovace plakatRádi bychom pozvali naše fanoušky na listopadové výroční „megazábavy" - a to 16. 11. do Oslavice, na Bítešsku vystoupíme 23. 11. ve Březí, oslavy zakončíme 30. 11. v Netíně. Na uvedených akcích vystoupí v samostatném bloku i zakládající členové skupiny RENOVACE, jako host vystoupí skupina Accort.

 

Honzo, rád bych RENOVACI ROCK popřál do další činnosti za všechny příznivce z Bítešska hodně zdraví, hudebních úspěchů a spoustu vyprodaných sálů a koncertů.

 

Reklama

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.