Kinematograf zlákal diváky na české filmy i letní atmosféru

IMG 6809Velkomeziříčské náměstí tento týden opustil Kinematograf bratří Čadíků. Uvedl zde čtyři české filmy, promítané vždy od 22. hodiny. Rozloučil se s diváky snímkem Fotograf.


Film Fotograf z letošního roku přilákal v pondělí 20. července téměř stovku diváků. Ti se usadili nejen na nachystaných lavicích, ale také na donesených lehátkách a židlích. Ačkoliv se jedná o film inspirovaný poněkud kontroverzním životem fotografa-umělce Jana Saudka, v diváckých řadách byly hojně zastoupeny věkové kategorie od náctiletých po seniory. Mohly si tak užít jeden z pohledů na umělcovu životní dráhu, čehož se výborně zhostil Karel Roden.
V předchozích dnech promítali bratři Čadíkové filmy Vejška, Tři bratři a Hodinový manžel. V porovnání s nimi se Fotograf vymyká. „O pořadí filmů rozhodlo město. Filmy jsme vybírali tak, abychom oslovili každého," tvrdí bratři. „Vejška je pro mladší, Tři bratři jsou spíše pro děti a Hodinový manžel zas pro dospělé. Fotografa jsme na program zařadili pro náročnější diváky."
S diváky ve Velkém Meziříčí byli pořadatelé spokojeni. Dle jejich slov jich přišlo hodně. „Byla jsem v neděli na Hodinovém manželovi a měli jsme trochu problém si sednout. Jinak lidi koukali, odkud mohli – ze zahrádek, z křesílek, nebo i ze zaparkovaných aut," tvrdí jedna z návštěvnic Markéta Malcová. „Fotograf byl víc než zajímavý," říkají jedni z pondělních diváků a dodávají: „Do kamenného kina bychom na to nešli. Tohle má úžasnou atmosféru. A taky je to trochu romantika."
Kinematograf v rámci Filmového léta 2015 cestuje po celé republice, kde provádí hned několik záslužných činností. V první řadě šíří české filmy, na které dnešní diváci v záplavě snímků především z anglo-amerického prostředí zapomínají. Druhou je princip vstupného. To se předem neplatí, ale během promítání obchází publikum jeden s organizátorů a vybírá dobrovolné vstupné. Výtěžek pak putuje na Konto Bariéry na pomoc handicapovaných, starým a nemocným lidem.
Bratrům se tedy podařilo skloubit hned několik věcí dohromady. My se na ně můžeme těšit (snad) zase za rok.
Ondřej Nagy

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama
  • Nábor_90x140_dolu_straznik

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.