Rodina Kodetů otevře v luteránu muzeum

P1250947Novým majitelem monumentálního luteránského gymnázia se stal Kristian Kodet, oficiálním vlastníkem je společnost s ručením omezeným Kristian Kodet – galerie. „Galerie Kodet plánuje v dohledné době v objektu stálou sbírku – Muzeum tří generací Kodetů – umělecké rodiny Kodetů, sochařů Emanuela Kodeta a Jana Kodeta a malíře Kristiana Kodeta,“ nastínila budoucí plány s luteránem Kristýna Kodetová.

Šlechtické gymnázium postavené v roce 1578 na popud Aleny Berkové‑Meziříčské z Lomnice sloužilo svému účelu pouze krátce, třicetiletá válka vyhnala luterány z města, a tak se v polovině 17. století stavba uzpůsobila na pivovar. Teprve v polovině 20. století se zrušila výroba piva a zavřela restaurace. Jistý čas budova sloužila i městu, ale posledních asi 15 let neměla plnohodnotné využití. „Mrzí mě, že jsme nebyli jako vlastníci schopni zajistit stálou důstojnou náplň pro náš renezanční palác. Snad se to podaří Kodetům s jejich projektem rodinného muzea,“ uvedla bývalá spolumajitelka luteránského gymnázia Libuše Roučková.

Zuzana Najtová

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.