Hasiči oslaví 150 let od svého založení

4V letošním roce 2021 si připomeneme 150. výročí založení sboru dobrovolných hasičů ve Velkém Meziříčí. Bylo to právě naše město, kde se 21. července 1871 založil první český hasičský sbor.

Velkou zásluhu na založení dobrovolného hasičského sboru ve Velkém Meziříčí měl Titus Krška, kterého řádně zvolili velitelem jednoty a svoji funkci vykonával plných dvacet devět let. Za celé období od jeho založení se nic nezměnilo na obětavosti, svědomitosti a lásce, kterou naši hasiči věnují ve prospěch svých spoluobčanů. Vystřídalo se několik generací členů, měnila se struktura požární ochrany, podmínky pro činnost, modernizovala se hasební technika a prostředky, bytová kultura, průmyslová výroba, ale také se změnil několikrát název naší organizace. Co však přetrvalo do dnešních dnů beze změny, je původní myšlenka a poslání hasičů – přispěchat na pomoc v kteroukoli denní i noční dobu tam, kde je to právě potřeba, a pomoci tomu, kdo pomoc potřebuje.

Na svoji činnost si musí hasiči již od svého založení finance zajišťovat sami formou výtěžku z plesů, sběrem železného odpadu a nově i elektroodpadu, pořádáním různých druhů soutěží, ale i formou příspěvků. Podporou je i město Velké Meziříčí a dary od sponzorů.
V letošním roce si v rámci oslav svého založení pro občany našeho města připravili hasiči několik akcí. Měli začít již 31. ledna, a to hasičským plesem. O týden později měl být pro naše nejmladší občany dětský karneval. Tyto akce nám ale překazil nouzový stav a covid-19.
V dubnu se mělo začít s přípravou hranice na městské čarodějnice, které se nakonec nekonaly. Hasiči měli být jedni z mnoha spolupořadatelů této akce a po zapálení jako každoročně provádět požární dozor do ranních hodin.
Koncem dubna nebo začátkem května měla být sloužená mše svatá za všechny hasiče v kostele.

V neděli 23. května by měl sbor pořádat 50. ročník Memoriálu Jaroslava Vaňka v požárním útoku na stadionu za III. ZŠ.
Na 12. června máme připravenou vernisáž výstavy v předsálí kina. Tato výstava bude zaměřená na oslavy 150 let založení sboru dobrovolných hasičů. K vidění bude, jak se postupem času měnilo vybavení hasičů až do současnosti. Dále zde budou vystavené trofeje z různých soutěží našich družstev a další fotografie z dění našeho sboru.

logo 150_let_SDH_pro_oslavy-zadní_strana_AlmanachuV sobotu 19. června se od brzkých ranních hodin vystaví hasičská technika na náměstí. Ke zhlédnutí zde bude současná nejmodernější technika dobrovolných hasičů, ale i Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina a Záchranného útvaru HZS rota Jihlava. V odpoledních hodinách se budou provádět různé ukázky hašení a cvičení, jak šel čas.
26. června se budou hasiči připravovat na slavnostní schůzi ke 150. výročí založení. Ještě předtím ale půjde delegace na starý hřbitov, kde položí věnec na hrob svého zakladatele Tita Kršky.
První víkend v září proběhnou historické slavnosti na zámku, kde bude mít své zastoupení i náš sbor. V neděli 5. září se bude ve spolupráci s okrskem Velké Meziříčí konat 6. ročník Memoriálu zasloužilých funkcionářů v klasickém útoku s vodou.
V sobotu 11. září se na hřišti za III. základní školou bude konat mezinárodní soutěž CTIF v požárním útoku a štafetě
8 x 50 metrů s překonáváním osmimetrové roury. Pro návštěvníky budou k vidění družstva jak z ČR, tak i ze zahraničí, která se připravují na kvalifikaci před Hasičskou olympiádou 2022 ve Slovinsku.

Začátek prosince patří tradičně mikulášské nadílce pro děti z našeho města, školek, ale i ostatních zařízení. Pro tyto návštěvy připravujeme již několik kompletních skupin.
Pořádání všech těchto akcí bude samozřejmě závislé na situaci a omezeních.
O případných změnách vás budeme informovat.

Jak jste si jistě všimli, místní hasiči mají plno práce nejen s požáry a ostatními živly, ale i s veřejnoprospěšnou aktivitou. Tímto bychom chtěli pozvat občany na jakoukoliv akci pořádanou hasiči. Z každé návštěvy budou mít hasiči radost, že jejich vynaloženou práci občané ocení, a věříme, že si vaši přízeň udržíme i v letošním roce, kdy slavíme 150 let od našeho založení.
Sbor dobrovolných hasičů Velké Meziříčí děkuje městu Velké Meziříčí za finanční podporu našich oslav.
O činnosti hasičů se rovněž můžete dočíst na stránkách www.hasicivm.cz, kde jsme různé akce doplnili fotografiemi.

Za výbor SDH Velké Meziříčí
starosta - Kratochvíl Stanislav

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama
  • Redaktor_dolu

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.