Výstava Strašidelný zámek představí temné postavy dějin

20220321 131026V minulosti se napříč stoletími vyskytovala řada temných postav budících hrůzu. Výstava Strašidelný zámek, která je otevřená v prostorách velkomeziříčského muzea, návštěvníkům některé z nich představí.

Do pochmurných dějin mohou návštěvníci nahlédnout od 22. března do 15. května, kdy budou výstavní prostory na zámku zaplněny věrohodnými figurínami jednotlivých postav. Nechybí ani rakve, náhrobky, vana Čachtické paní a další nezbytné rekvizity, které se vážou k představovaným osobám.

Příchozí se seznámí například s krutým inkvizitorem Jindřichem Františkem Bobligem, Alžbětou Báthoryovou či Kateřinou z Komárova, které se přezdívalo Karlštejnská paní. Nechybí ani kat Jan Mydlář, který byl na rozdíl od svých předchůdců na vrcholu společenského žebříčku a na sklonku svého života se těšit neobvyklé popularitě. Výstava zapůjčená z Letohrádku Mitrovských v Brně představuje i krutého zámeckého správce Aloise Ulricha z nedalekého Žďáru nad Sázavou.

Jednotlivé historické postavy jsou prezentovány v naaranžovaných scénách. Na doprovodných panelech se pak návštěvníci seznámí s životními osudy postav a dozvědí se, kým byli, čím se nechvalně proslavili a jak za to byli potrestáni.

K oživení a umocnění zážitků pak poslouží multimediální „oživlé" obrazy, kdy se před zraky návštěvníků promění portrét nevinně vyhlížející postavy ve strach nahánějící bestii.

S ohledem na velikost výstavy a prostor sálu je výstava rozdělena na dvě části. V té první návštěvníci sestoupí do sklepení, kde na ně dýchne ta pravá syrová atmosféra. Druhou část pak naleznou ve výstavním sále.
Jelikož se výstava věnuje opravdu temné historii, dětem bude vstup doporučován minimálně od šesti let. Někteří rodiče však hranici možná i zvýší, vždy záleží na jejich uvážení. Dospělí zaplatí stokorunové vstupné, děti od šesti let polovinu.

Otevírací doba:
Pondělí, Sobota: zavřeno
Úterý – Pátek: 9:00-12:00, 13:00-16:00
Neděle: 13:00-17:00

Mgr. Lucie Pavelcová

DSCN8471DSCN8475DSCN8476

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama
  • uzmn
  • Agenda přestupků

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.