Libor Smejkal: Třetí ligu budou hrát hlavně ti kluci, kteří ji pro nás vykopali

fotbal A smejkalFotbalisté FC Velké Meziříčí dosáhli úspěchu, jaký zdejší kopaná dosud nezažila. Vybojovali čtyři kola před koncem soutěže divizní titul a v nové sezoně si zahrají v Moravskoslezské fotbalové lize.

Co stojí za jejich úspěchem, jak se na třetí nejvyšší fotbalovou soutěž připravují a jak vidí své možnosti, ale také o nevyhovujícím zázemí hráčů na Tržišti jsme hovořili s trenérem A týmu mužů FC Velké Meziříčí Liborem Smejkalem starším.

Máte za sebou dosud nejúspěšnější sezonu v historii velkomeziříčského fotbalu. Jak to hodnotíte?

Divizi hrajeme deset let. Byly v ní dva mezníky. Můj předchůdce Milan Volf se v ní s týmem dostal na čtvrté místo. Já jsem u áčka čtyři roky.V tom prvním jsme se taktak zachránili, protože jsme po odchodu čtyř hráčů tvořili nový tým. V následující sezoně se nám podařilo vyrovnat čtvrté místo, v další jsme byli na šestém a pro letošek jsme měli za cíl skončit do třetího místa. A nakonec se nám podařilo dosáhnout příčky nejvyšší.

Co hlavně za tím úspěchem stojí?

U fotbalu to není jen o penězích, za které si skoupíte nejlepší hráče a myslíte si, že budete první. Tým by měl být namíchaný. Samozřejmě bez hvězd to nejde, ale nejde to ani bez té „černé práce“ hráčů, kteří třeba góly nedávají, ale odbrání to.

Za úspěchem stojí hlavně práce z tří předchozích let. Za tu dobu se ve složení týmu nic moc nezměnilo. Základ hráčů je s námi víceméně od mého příchodu. Když jsme na tom byli hodně špatně a vypadalo to, že spadneme, posílili jsme o Honzu Šimáčka, Pavla Simra a Radka Görnera, který po půl roce odešel. Poslední posila byl Robin Demeter. Pracovali jsme na obranné činnosti, která se stala neprostupnou – dostali jsme devatenáct branek z šestadvaceti zápasů. Gólmani mají skoro nejvíc vychytaných nul. Petr Invald má o něco víc odchytáno, ale vedle něj obrovsky roste Simandl. Obrana v podstatě nedělá chyby. Ze sedmadvaceti zápasů jsme pouze čtyřikrát prohráli.

Základ týmu tedy tvoří odchovanci velkomeziříčského fotbalu...

Ano, to je gró. My máme v týmu jednoho jediného hráče na hostování, a to je Durajka. Demeter, Simr a Šimáček jsou naši.

Co rozhodlo, že vyšší soutěž zkusíte?

Strašně dlouho jsme to s Petrem Ostrým zvažovali. Zda když postoupíme takhle vysoko, abychom A tým úplně neodtrhli od klubu. Trochu nám v tom rozhodování pomohla i Benfika a její postup do vyšší soutěže. Navazují postupně i soutěže našich družstev od dorostenců po muže. My předpokládáme, že se nám vyšší soutěž prodraží jen o cestovné, nebude to nic dramatického.

Chystáte změny v sestavě, jinou taktiku?

Máme strašně moc úzký kádr hráčů. Teď se zranil Jirka Polanský a půjde opět na operaci, takže je nás jen patnáct. V podstatě jsme už teď trošku improvizovali. Každopádně budeme muset kádr rozšířit minimálně o jednoho až dva hráče, abychom měli jistotu v případě zranění, což je ve fotbale hned. Abychom v té třetí lize nebyli jako ořezávátka, budeme shánět hráče s většími zkušenostmi, byli jsme osloveni Brnem, Jihlavou… Budeme to rozhodovat až po dohrání sezony abude to všecko o ekonomice.Ale základ týmu zůstává. Máme v týmu několik třicátníků, někteří zažili úplné začátky divize, a já si myslím, že to je pro ně takové poděkování za to, co tady předvedli. Už to, že jsme to vykopali v sestavě, kterou máme, je ukázkou, že ti kluci na to mají.

Navýšíte počet tréninků?

V této soutěži jsou tři tréninky týdně minimální základ. My v přípravě trénujeme čtyřikrát v týdnu plus zápas a v sezoně třikrát. Až na dvě výjimky jsme všichni amatéři a nejde to skloubit s prací ani s prostory, které máme, nevydáme se.

Zázemí, šatny na Tržišti, to bude asi problém, že? Stávající jsou nevyhovující. A zda dojde ke stavbě nových, se zatím ještě neví, neboť není znám výsledek žádosti o dotaci.

Nejhorší je, že i v případě, když město dotaci dostane, její podmínkou je dokončení a zkoulaudování stavby do 31. 12. 2015. Takže nevím, na co v Praze čekají.

Buďme optimisty a věřme, že se to podaří a stadion bude pro třetí ligu připraven se vším všudy. Ale přece jen, co když ne?

Bohužel, byla by to ostuda města. V současné době je zázemí naprosto nedůstojné, v katastrofálním stavu. A to myslím vůči celému klubu – nejde jen o muže, ale i o mládež.

Jaké máte pro třetí ligu ambice?

Není prioritou udržet se v ní za každou cenu, ale chtěli bychom tam hrát důstojnou roli. Nikdo z nás s tím nemá zkušenost, takže uvidíme po půl roce, jestli máme co ukázat.A když to nepůjde, vrátíme se zpátky. Myslím, že by to neměla být žádná ostuda. Tam už hrají profíci.

Co vaši fanoušci?

Tohle je pro mě trošku zklamání. V předešlé sezoně chodilo 300–400 a teď 200–250 lidí. Naši fanoušci jsou trošičku specifikum… nevím. Možná je třebak tomu říct, že letos všechny zápasy doma jsme měli smůlu na počasí, pršelo, byl vítr… I tak jim chceme poděkovat. Připravujeme pro ně na sobotu 13. června od 15 hodin zakončení sezony. Sehrajeme utkání áčka s béčkem, bude zdarma pivo a guláš.

Martina Strnadová

Reklama

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.