Trenér Libor Smejkal mladší došel s Benfikou k vítězství. Nyní u týmu končí a míří do Jihlavy

rozhovor-smejkal-ml webFotbalisté rezervního týmu FC Velké Meziříčí převzali pohár vítěze soutěže I. A třídy. Benfika tak poprvé v historii postupuje do krajského přeboru. Za úspěchem stojí celý tým v čele s trenérem Liborem Smejkalem mladším. Na otázky – jak sezonu hodnotí a proč odchází trénovat dorostence do Jihlavy – nám odpověděl v následujícím rozhovoru.


Stejně jako pro áčko, i pro rezervní tým FC VM byla letošní sezona nejúspěšnější v historii zdejší kopané. Čím to, že se tak dařilo oběma mužstvům?
Podle mě hlavním faktem bylo to, že si obě dvě mužstva po delší době herně sedla, od začátku sezony sbírala samá vítězství a najednou se ocitla na špici tabulky. Hlavně u Benfiky to nikdo nečekal.

Co nebo kdo nejvíc pomohl Benfice k vítězství v soutěži?
Těch faktorů bylo více. Jedním byl příchod některých hráčů. Ondřeje Kafky, který přišel na post středního obránce z Rudíkova, předtím hrál krajský přebor v Praze. Útočníka Jana Jakeše z Březího-Březského, jenž hrával doposud nejnižší možnou soutěž. Dalšími posilami byli dva hráči na juniorský start z Jiskry Měřín, šlo o Luboše Řezníčka a Tomáše Bublana, kteří díky této spolupráci herně vyrostli. Poslední posilou byl brankář Rostislav Kruba, který přišel na půlroční hostování z Třebíče. Nahradil Tomáše Jíchu, jenž na podzim zamířil na hostování do divizního Hodonína.
Faktorem číslo dva byla vyzrálost některých hráčů, kteří se dokázali oťukat v I. A třídě a pomoci tak k historickému postupu. Musím zmínit i přínos náhradníků z A týmu a starších dorostenců, kteří v Benfice vždy podali maximální výkon.
V týmu vznikla skvělá parta, což na výkonech na hřišti i mimo něj bylo znát, vše klapalo.
Postup do krajského přeboru jste zvažovali, nebo bylo jasné hned, že do něj půjdete?
Když Nová Ves prohrála v Koutech, my jsme okamžitě začali slavit. Už tehdy jsem byl přesvědčen, že Benfika musí krajský přebor zkusit. Viděl jsem několik zápasů a myslím, že se v kraji neztratíme, pokud budou hráči předvádět to, co předváděli celou sezonu. Samozřejmě o postupu rozhodoval výbor, který podle mě udělal velký krok dopředu, když krajský přebor zvolil.

Vy opouštíte post trenéra B týmu. Je to zrovna ve chvíli, kdy dosáhl největšího úspěchu. Proč právě teď? Nevadí vám, že nezkusíte s hráči Benfiky obstát i v přeboru?
Dostal jsem nabídku z FC Vysočina Jihlava, abych šel trénovat starší ligový dorost U19. Kvůli tomu jsem musel přerušit činnost v Benfice, protože Jihlava neumožňuje trénování v obou klubech. Byla to nabídka, která se neodmítá. Celý život usiluji o to, abych jednou trénoval na nejvyšší úrovni a Jihlava mně v tom, může pomoct. Moc mě mrzí, že si nemůžu zkusit společně s hráči krajský přebor, který mě velice láká.
Kdo bude béčko trénovat místo vás?
Trenérem Benfiky se stane Petr Munduch z Měřína, který končí po pěti letech u měřínského týmu.

Teď otázka spíš na nového trenéra, nicméně víte už, kdo Benfiku pro krajský přebor posílí?
Ze začátku budu pomáhat na dálku Petrovi, aby to měl jednodušší. Proto dotáhnu i případnou posilu pro Benfiku, která ale musí splňovat potenciál pro A tým. Pokud A tým posílí pro MSFL, tak určitě další posilou bude i hráč, který se nevejde do základu A týmu.
Jako trenér jste mohl volit mezi Jihlavou a Brnem, proč jste se rozhodl pro Jihlavu?
Před naším posledním zápasem proti Rantířovu mě oslovil Kamil Průša z Jihlavy, abych šel za ním trénovat do U19. Hned nato mi volal sportovní ředitel ze Zbrojovky Brno, jestli bych nešel k nim trénovat starší přípravky, bylo to na doporučení Richarda Dostálka (bývalého ligového a reprezentačního hráče). Jelikož je pro mě Jihlava blíž a znám se velice dobře s Kamilem, tak jsem se rozhodl právě pro Jihlavu. Bylo to pro mě velmi složité a těžké, protože jsem chtěl v Benfice pokračovat, ale nakonec rozhodlo sportovní (trenérské) hledisko.

S jakými očekáváními jdete trénovat jihlavský ligový dorost?
Chci se naučit nové věci, trenérsky v tomto klubu vyrůst a pomoct v rozvoji hráčů. Díky tomuto angažmá mám velkou šanci se dostat na vysněnou PROFI UEFA licenci, která je nejvyšší metou v trénování.

Text a foto: Martina Strnadová

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama
  • PVKV červen 2022
  • SPOD červen 2022
  • DÓZA-BRIGÁDNÍK LÉTO 2022

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.