Helena Krátká: Nejrychleji mizí štěňata

P1490474Helena Krátká pečuje o psy v městském útulku už 25 let, z toho 5 let v nově postavené budově. K významnému výročí si připravila Den otevřených dveří, na který v rozhovoru zve. Zmiňuje se i o procesu příjmu nového psa nebo o zvířatech, která útulkem prošla.

Vedete útulek už 25 let, máte přehled, kolik psů vaším útulkem už prošlo?
Mám knížku, kam si všechno zapisuji. Psů, kteří tu byli déle než 48 hodin, bylo kolem 620. Ty, kteří někomu utekli a majitel si pro ně třeba do hodiny přišel, nezapisuji. Těch, které mám do 12 hodin, bylo 240.

Chodíte mimo starost o opuštěná zvířata do práce? Kde pracujete a jak zvládáte zkombinovat tolik povinností?
Chodím do Alpy na Hornoměstskou, vybrala jsem si právě takové zaměstnání, že chodím od 6 do 14 hodin a odpoledne můžu trávit se psy a zároveň to mám blízko, kdyby se cokoli dělo. S městskou policií jsem domluvená, kdy mně mají pejsky vozit, takže je to velmi funkční.

Pejsci bývají hluční, nevadí sousedům?
Sousedi jsou tolerantní a mám štěstí, že většina má taky psa.

Posledních 5 let sídlíte v nové budově. Jak jste si na nové prostory zvykla a jakou kapacitou disponujete?
Zvykli jsme si dobře, akorát musíme topit dřevem, to je náročnější. Máme 12 kotců, ale jeden využívám jako sklad, takže 11 funkčních kotců. Máme porodní nebo chcete­ li pooperační místnost, sprchu a kuchyňku, kde psům vařím těstoviny nebo rýži.

Co u vás návštěvníci v rámci Dne otevřených dveří mohou vidět?
Den otevřených dveří připadá na neděli 22. května od 10 do 15 hodin. Srdečně zvu všechny, které tahle služba zajímá. Těšit se návštěvníci mohou na prohlídku nové budovy, zahrady. Vidět by mohli dva německé ovčáky, které právě v kotcích mám. Donedávna tady bylo psů 5, uvidíme, jaký aktuální počet bude v Den otevřených dveří.

Starala jste se někdy v útulku i o jiná zvířata než psy?
Měli jste tady čápa, srnče, srnku – tu dovezli hasiči, aby se dala dohromady, protože se topila na Americe, pak ježky, poštolky a káňata – ty zase vozíme do Jihlavy, odkud si je bere záchytná stanice Pavlov. Občas se k nám dostanou i kočky.

P1490498Jak se k vám do útulku zvířata nejčastěji dostanou?
Nejčastěji je přiveze městská policie. Někdy přijdou lidé, kteří psa potkali osamoceného na procházce. V neposlední řadě je sem vozí Dopravní policie Velký Beranov. Často na McDonaldu najdou psa, kterého někdo vyhodil nebo který utekl ze zahrádkářské kolonie.

Můžete poradit, jak se zachovat při odchytu volně pobíhajícího psa?
To poznáte, buď je hodný a přijde k vám, nebo je od pohledu zlejší, v takovém případě radím zavolat městskou policii. Ti mají potřebné věci k odchytu. Pokud se podaří odchytit vám, tak můžete navštívit mě na adrese Zámecká 21 od 15 do 17 hodin nebo psa předat městské policii. Když je situace nezvladatelná, tak mně pomáhají i hasiči.

Jak dlouho u vás psi bývají? Dostanou se často prostřednictvím adopce do rodiny?
Někdy je štěstí, že jdou pejsci do nové rodiny po karanténě, a někdy jsou tu i dva roky a víc. Samozřejmě nejrychleji mizí štěňata. Mám velkou radost, že se před nedávnem dostaly do rodin i 8leté fenky. Že udáme hluchou Sally, s jejímž odchytem byl velký problém a naháněli jsme ji po celém městě, tomu jsem skoro ani nevěřila. Lidem, kteří si k sobě vezmou staršího pejska, patří velký dík.

Popište proces příjmu zatoulaného psa od začátku do konce.
Pro příjem a výdej pejsků jsem k dispozici od 15 do 17 hodin. Městská policie přijíždí se psem i s vyplněnými papíry, kde stojí, v kolik hodin a kde ho odchytili a doplňují číslo čipu, pokud je pes čipovaný, což by měl být dnes už každý. Mně ho předají, já dokumenty podepíšu a psa umístím do karanténního kotce. Někdy je štěstí, že si majitel přijede do pár hodin. Psy, které si majitel brzy nevyzvedne, odčervím, odbleším, nechám načipovat a za tři týdny je mohu nabízet k adopci. Teď v poslední době se stávalo, že si majitelé přišli. Pes i štěně, kteří odchází k náhradní rodině, mají od nás čip a očkovací průkaz.

Takové množství ztracených zvířat musí být zápřah jak časový, tak i psychicky vysilující. Máte prostor někdy relaxovat?
Byla jsem výjimečně týden na dovolené a bylo náročné tady pejsky s někým nechat. Najít někoho, komu věříte. Naštěstí mám kamarádku, v kterou mám důvěru. Ale jinak moc času na relax není, chodím normálně do práce a celé odpoledne trávím s pejsky.

Jací pejsci teď čekají ve vašich kotcích na nové páníčky?
V kotcích jsou dva němečtí ovčáci Argo a Ben.

Děkuji za inspirativní rozhovor.

Zuzana Najtová

DOD 3

Reklama

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.