Malá domácnost lidem svědčí víc jak velký ústav

chranene bydleniVíc jak půl roku bydlí dvanáct klientů Domova Kamélie z Křižanova ve dvou domech v ulici Za Horou na Hliništi ve Velkém Meziříčí. Ty tam vznikly v rámci transformace sociálních služeb jako tzv. chráněné bydlení. Klienti lehkým a středním mentálním postižením se v přirozeném prostředí malé domácnosti učí žít samostatně za podpory sociálních pracovníků.


„Chráněné bydlení má smysl," říká ředitelka Domova Kamélie Křižanov Silvie Tomšíková na základě zkušenosti s chováním klientů na zámku v Křižanově a po jejich přestěhování do chráněného bydlení. „Pozorujeme jejich projevy a zaznamenáváme změny, už teď za tu krátkou dobu," říká, „někteří jsou klidnější, samostatnější, spokojení, jeden autista se dokonce rozmluvil."

Podobně jako na Hliništi už fungují dva domy chráněného bydlení pro dvanáct klientů Domova Kamélie i v Bystřici nad Pernštejnem. Dalších pět domů pro třicet lidí se staví. Dokončeny mají být letos, a to v Osové Bítýšce, Křižanově a Kadolci.

Martina Strnadová

I sami klienti si bydlení na Hliništi pochvalují

Jak popisují svůj život v novém bydlení?
Do Velkého Meziříčí jsme se přestěhovali 5. ledna 2015. Byla to pro nás velká životní změna, která přinesla a ještě přinese mnoho zajímavých poznatků.
Bydlíme v nádherné lokalitě v ulici Za Horou. Když tuto horu nebo spíš kopec přejdeme, naskytne se nám neskutečně krásný pohled na přírodu, která nás obklopuje.
Nedaleko od nás se nachází hotel Amerika, Balinské údolí s rybníky, které nás vybízí ke každodenním vycházkám. K delším túrám využíváme trekové hole. Je to pro nás velmi důležité, protože takto rehabilitujeme a udržujeme se v kondici. Někteří z nás zde jezdí dokonce na kole. Trochu náročnější je pro nás cesta do města a z města, obě dohromady měří asi šest kilometrů a vzhledem k tomu, že nemáme k dispozici automobil, si asi všichni dokáží představit, jaký je to sportovní výkon. Každý den jezdíme do Praktické školy zde ve Velkém Meziříčí. Využíváme MHD, ale chodíme i pěšky. Někteří z nás navštěvují také terapeutické dílny a Praktickou školu v Březejci.
Jsme velmi nadšení tím, že máme svoji domácnost. Baví nás všechny domácí práce, ale nejvíce vaření. Střídáme se dle našeho rozpisu, aby byli všichni zapojeni. Snažíme se co nejvíce osamostatňovat, být soběstační, učíme se ovládat všechny spotřebiče.
Nyní prožíváme nejkrásnější období. Firmy Ingeld a Vezeko nám zakoupily zahradní nábytek z masívu. My jim za to velmi děkujeme. Na zahradě trávíme mnoho času. Založili jsme si okrasnou část, pěstujeme ovoce, zeleninu, postupně vysazujeme stromky a keře. Zahradu si sami sekáme benzinovou sekačkou. Rádi grilujeme a obědváme na terase. Velmi rádi zpíváme s kytarou nebo s harmonikou.
Jsme velmi aktivní. Ve volném čase často navštěvujeme Jupiter club, kde se pořád něco děje. Byli jsme zde v kině, na plese, na velikonoční výstavě, která měla opravdu co nabídnout. Poznáváme a ještě chceme poznávat město Velké Meziříčí. Velmi se nám líbil charitativní koncert Muzikanti dětem. Rádi chodíme do zámeckého parku. Také jezdíme na výlety. Cestovali jsme vlakem do Prahy do divadla Broadway na muzikál Tři mušketýři, navštěvujeme i ostatní města, protože rádi poznáváme nová prostředí. Navštívili jsme například Kutnou Horu a Brno.
Důležité pro nás je, že se můžeme vracet do Domova Kamélie, kde každý z nás prožil kus života. Máme zde kamarády, personál, který nás mnohé věci naučil, vždycky se těšíme na vzájemné setkání. I zde jsou pro nás připravené akce, na které se těšíme – diskotéky, divadelní představení, grilování v zámeckém parku. Letos Domov Kamélie (do loňského roku ÚSP) oslavil 55. výročí od jeho vzniku. Program byl opravdu bohatý. Velmi se nám líbilo vystoupení, kde účinkoval Karel Gott Revival, také Krkonošská pohádka, divadelní představení, které pro nás připravil personál z Domova Kamélie, ale i my jsme si připravili hudební vystoupení.
Nové bydlení nám otevřelo cestu k nové budoucnosti. Jsme rádi, že jsme dostali takovou šanci, máme zde možnost se dále rozvíjet a žít jako ostatní naši vrstevníci v běžném životě. Zjistili jsme, že není jednoduché se o sebe postarat, někdy je to opravdu pořádná „dřina".
Kolem nás se vyskytují lidé, kteří se o nás zajímají, chtějí s námi komunikovat. Velmi milé bylo setkání s panem Matějíčkem, který nás oslovil na velikonoční výstavě, navštívil nás se svojí rodinou v našich domech a učil plést pomlázku. Touto aktivitou nám zpříjemnil jedno „prosněžené" předvelikonoční odpoledne. Nyní za námi dochází jako dobrovolník, stal se naším kamarádem a pomáhá nám sžít se s novým prostředím. Takových kamarádů (dobrovolníků) například z řad studentů škol ve Velkém Meziříčí bychom rádi přivítali i více. Mohli by nám pomoci s poznáváním města, doprovodit na koupaliště a seznámit s dalšími lidmi, aby se naše nové bydlení stalo opravdovým domovem s přáteli a sousedy, tak jako to chodí v každodenním životě. I když jsme klienty sociální služby chráněné bydlení Domova Kamélie Křižanov, rádi bychom se cítili jako běžní občané Velkého Meziříčí, kterými se pomalu stáváme. Děkujeme všem, kteří nás na této cestě podporují a fandí nám.

Společně s obyvateli chráněného bydlení vedoucí domácností M. Bajerová

Velkomeziříčsko podporuje Domov Kamélie.

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama
  • Nábor_90x140_dolu_straznik

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.