Krajské volby: Jak si vedli „naši“ politici na domácím ledě?

Pout7Výsledky krajských voleb v našem městě prakticky kopírují celokrajská čísla (což bývá ve Velkém Meziříčí obvyklé). Výjimkou je výsledek koalice Společně (ODS, STO, TOP 09), který je o zhruba pět procent horší než na celé Vysočině, a voličská podpora Starostů pro Vysočinu (STAN), která je naopak ve Velkém Meziříčí dvojnásobná oproti celokrajskému číslu. Obojí je dané lokální popularitou místních představitelů, resp. kandidátů.

Letošní krajské volby byly pro naše město zajímavější už například faktem, že se o místa v krajském zastupitelstvu ucházelo hned dvacet Velkomeziříčáků. To samozřejmě vychází z existence dvou okrajových kandidátek (Nezávislá kandidátka – 7 lidí z VM a Má vlast – 4 lidé z VM), jejichž hybatelé, I. Horká a M. Komínek, lovili zejména v okruhu svých známých.

Asi nejvýraznějším velkomeziříčským „želízkem v ohni“ byl starosta Alexandros Kaminaras na devátém místě kandidátky STAN. Ten lokálně zaznamenal fenomenální čísla, kdy s 336 preferenčními hlasy přeskočil na páté místo a o pouhých 12 hlasů mu unikla krajská zastupitelská židle. Zároveň místně přečíslil lídra kandidátky (75 hlasů). Také místostarosta Martin Kaman s 41 preferenčními hlasy ve Velkém Meziříčí předčil lídryni kandidátky (23 hlasů).

Pro samotné politické strany a subjekty ve Velkém Meziříčí je pro jejich budoucí uvažování například o komunálních volbách za dva roky důležité srovnání absolutních počtů hlasu mezi roky 2020 a letoškem. Hnutí ANO 2011 volil dvojnásobný počet lidí, stejně jako STAN. Koalice Společně zdánlivě narostla o 109 hlasů, ale to způsobila zejména jejich koaliční TOP 09, která v roce 2020 kandidovala samostatně. Z toho zběžně vyplývá stagnace počtu lidí, kteří jsou ve Velkém Meziříčí ochotní o jejich volbě uvažovat.

Naopak významný pokles zaznamenali lidovci a sociální demokraté. Posledně jmenovaní mají vzhledem k absenci dorostu a vzhledem k rostoucí konkurenci mezi národně konzervativními uskupeními ve Velkém Meziříčí velký problém. Piráti svým obřím poklesem v našem městě jen zkopírovali celostátní debakl.

Poslední zajímavostí, na kterou chci upozornit, je rozmístění „členů“ politické organizace Společně VM na kandidátky hned tří subjektů. Společně VM v našem městě ovládá nadpoloviční většinou městské zastupitelstvo a drží funkce starosty a místostarosty. Zatímco starosta A. Kaminaras a městská radní Andrea Vašíčková do kraje kandidovali za STAN, místostarosta M. Kaman za Piráty a jeden z „členů“ Společně VM J. Matějíček se objevil na soupisce Nezávislé kandidátky.

Petros Martakidis

 

Výsledky voleb v jednotlivých okrscích Velkého Meziříčí (okrsek č. 9 Hrbov, Svařenov, okrsek č. 10 Lhotky, Kúsky, Dolní Radslavice, okrsek č. 11 Mostiště, okrsek č. 12 Olší nad Oslavou).

Volební účast 34,98 %

1. ANO 2011 – 1 024 hlasů – 33,32 %

2. STAROSTOVÉ PRO VYSOČINU – 526 hlasů – 17,11 %

3. Společně se Starosty pro občany – 509 hlasů – 16,56 %

4. KDU-ČSL – 287 hlasů – 9,33 %

5. STAČILO! – 165 hlasů – 5,36 %

6. SPD, Trikolora a PRO – 163 hlasů – 5,30 %

7. Česká pirátská strana – 134 hlasů – 4,36 %

8. Sociální demokracie – 127 hlasů – 4,13 %

9. PŘÍSAHA občanské hnutí – 57 hlasů – 1,85 %

10. Nezávislá kandidátka – 42 hlasů – 1,36 %

11. MÁ VLAST ČECHY MORAVA SLEZSKO – 26 hlasů – 0,84 %

12. DSZ – ZA PRÁVA ZVÍŘAT – 7 hlasů – 0,22 %

13. LEPŠÍ ŽIVOT PRO LIDI a ND – 6 hlasů – 0,19 %

 

Reklama
  • Občanská poradna radí
  • Občanská poradna radí
  • Občanská poradna radí
  • Občanská poradna radí

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.