Z kostelní věže shlédněte na vykopávky
Zveřejněno 17. 7. 2025 12:19
Kostelní věž je stále přístupná, i když kolem je oplocení a za ním pracují archeologové. Navštívit ji můžete denně a z ochozu uvidíte nejen celé město, ale naskytne se vám i neobvyklý pohled třeba na vykopávky v místě středověkého hřbitova kolem kostela sv. Mikuláše.
Věž nenabízí jen panoramatický výhled, ale také poutavou moderní expozici či interaktivní hru s názvem Záhada 1. hodináře, kterou pro děti připravili velkomeziříčští skauti.
Při výstupu se jistě trochu zapotíte, neboť vás čeká 153 schodů, ale stojí to za to. Každé z pater nabízí krom chvíle odpočinku i řadu zajímavostí. Například historické fotografie doplněné zajímavým povídáním třeba o městských hradbách, zámku, židovské čtvrti, mostech i prvcích funkcionalismu ve městě. Projdete kolem šesti zvonů s nejtěžším, šestitunovým Mikulášem, prohlédnete si třírozměrný model města a vystoupáte k bytu věžníka, který tu kdysi bydlel, choval v chlívku domácí zvířectvo a strážil město.
Rozhodnete-li se zúčastnit interaktivní hry, objevíte v každém z pater věže i malý úkol, který vás zasvětí do schopností správného hodináře, jenž se staral o komplikovaný mechanismus věžních hodin.
Navštívit vyhlídkovou věž lze od pondělí do soboty v čase od 9:00 do 18:00 a v neděli od 12:00 do 18:00, a to téměř do poloviny září. Vstupné je 30 korun.
Martina Strnadová