Ve městě zakládáme první květnatou louku

fotka na_webNa základě podnětů občanů a doporučení komise životního prostředí vznikne v lokalitě u „starého Penny" květnatá louka. Na několika místech zde zajistíme strhnutí drnu současného porostu, kde necháme oset osivo kvetoucích druhů. Realizaci provede odborná firma, která zároveň zajistí osivo bez invazních druhů, vhodné do této lokality.

V letošním roce téměř nic z osívaných rostlin nevykvete, protože se jedná převážně o dvouleté rostliny. V dalších letech se můžeme těšit na rozkvetlé kopretiny, chrastavce, chrpy, řebříček, či smolničku.

Se založením květnaté louky se pojí i menší intenzita sečení. Při méně častém sečení vykvetou druhy, které jsou v trávníku už dnes, jako je štírovník růžkatý, jetel rolní, jetel plazivý, jetel luční, kontryhel, či zvonky. Pokud se květnatá louka v této lokalitě osvědčí, může se do budoucna tento fenomén rozšířit do dalších vytipovaných lokalit ve městě.

Květnaté louky se začaly v poslední době rozmáhat v reakci na úbytek hmyzu, jako adaptace městského prostředí na sucho a zlepšení vlhkostních poměrů. Mezi další důvody se řadí i snížení nákladů na sečení a zlepšení estetické stránky. Pyl kvetoucích rostlin opyluje výhradně hmyz (nikoliv vítr) a proto nemůže způsobovat alergickou reakci. Jelikož se dá očekávat zvýšený výskyt hmyzu, vybrali jsme záměrně lokalitu mimo sídliště, jako prevenci před případným bodnutím.

Odbor životního prostředí

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama
  • Podlahy

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.