Místo zisku přicházejí podvedení lidé o statisíce

zlodějMnoho lidí se zabývá otázkou, jak své peníze co nejlépe a nejrychleji zhodnotit. Této situace ale využívají podvodníci a snaží se přijít snadno k penězům.


Na internetu je možně narazit na velké množství nabídek k investování do kryptoměny a úspěšně fungujících společností, zejména v oblasti dodavatelů energií. Každý, kdo se rozhodne o zhodnocení svých naspořených peněz, by ale měl být velmi opatrný, protože místo zisku může přijít nejen o veškeré své finance, ale může se na svém účtu dostat i do červených čísel. Někdy totiž podvodník stihne nejen převést z účtu peníze, ale ještě založit a vyčerpat úvěr.
Řada případů byla zaznamenána i v našem kraji. Své o tom ví muž, který se nechal přesvědčit ke zhodnocení peněz a neznámému muži umožnil dálkový přístup do svého počítače. Podvodník mu poté prostřednictvím internetového bankovnictví odčerpal před sto tisíc korun. Muž mohl ale dopadnout ještě hůř, k jeho štěstí zabránila větší ztrátě banka zablokováním prováděných plateb.
Jiného muže zaujala na sociální síti reklama spočívající v investování do akcií energetické společnosti. Zareagoval tedy a následně byl telefonicky kontaktován podvodníkem. Nechal se přesvědčit ke stažení aplikace vzdáleného přístupu do svého počítače a dalších aplikací umožňujících finanční transakce. Na konci toho všeho stála muže tato zkušenost ztrátu bezmála jednoho milionu korun.
Další muž přišel o své peníze, když se snažil zhodnotit finance prostřednictvím platformy pro obchodování. Zareagoval na internetu na nabídku, poté muže kontaktoval podvodník a instruoval ho k založení účtu. Následně muž postupně posílal další a další peníze. Přišly mu také v několika případech mejly s výzvou k úhradě požadované finanční částky, kterou muž uhradil. Celkem přišel o více než jeden a půl milionu korun.

Jak se podvodům bránit?
- Myslete na to, že jakákoliv investice s sebou přináší značná rizika
- Nepodléhejte reklamám nabízejícím rychlé zhodnocení peněz a snadný zisk
- Pokud chcete zhodnotit své finance nebo investovat, sami si danou oblast nastudujte a seznamte se s ní, nenechávejte neznámého člověka na telefonu, aby měl nad vámi převahu a přesvědčil vás k něčemu, v čem si nejste jistí
- Neinstalujte si pro vás neznámé programy/aplikace
- Neumožňujte neznámým osobám vzdálený přístup do vašeho počítače, mobilního telefonu či tabletu
- Nesdělujete informace týkající se přihlášení do vašeho internetového bankovnictví a údaje k platební kartě
- Při platbách pečlivě kontrolujte, jaké transakce potvrzujete
Jana Kroutilová, Policie ČR

Reklama

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.