Sbor dobrovolných hasičů Velké Meziříčí oslavuje již 150 let

P1310984Ve slunečné sobotní dopoledne, dne 12. června, se v předsálí kina Jupiter uskutečnila slavností vernisáž věnovaná oslavám 150. výročí od založení sboru dobrovolných hasičů z Velkého Meziříčí.

Hlavní slovo dostal pan Stanislav Kratochvíl, starosta sboru dobrovolných hasičů, který detailně a poutavě přednesl celou historii sboru od roku 1871 až dodnes. Samozřejmostí je, že nezapomněl zmínit ani zakladatele prvního českého dobrovolného sboru hasičského, třebíčského rodáka Tita Kršku.

Titus Krška se narodil 12. srpna 1842 v Třebíči. Jak již bylo zmíněno, byl zakladatelem prvního českého dobrovolného sboru hasičů a byl i jeho prvním náčelníkem. Byl také starostou České ústřední jednoty hasičské, zakladatelem a členem Hasičské pojišťovny, zakladatelem místního fondu pensijního, zakladatelem a předsedou Invalidního hasičského fondu markrabství moravského, čestným členem mnoha hasičských sborů, redaktorem a vydavatelem časopisu Ochrana hasičská a členem mnoha spolků.

Cenu Tita Kršky má jeden jediný hasičský sbor, a to právě ten náš ve Velkém Meziříčí. Tento sbor je vlajkovou lodí spolku dobrovolných hasičů v okrese Žďár nad Sázavou v Kraji Vysočina.

Po panu Stanislavu Kratochvílovi převzal slovo místostarosta Velkého Meziříčí, pan František Smažil. Následně jsme mohli slyšet vlídná slova od pana Jana Slámečka, který je starostou sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Na závěr vernisáže se v kinosále promítal film, který hasiči vytvořili již ke 110. výročí.

Nikola Čermáková

P1320036

 

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.