Nová kniha popisuje i osud brig. gen. Jiřího Jaroše

legionari jaros webV prodeji je nová kniha Legionáři s lipovou ratolestí II. Napsala ji trojice autorů Eduard Stehlík, Karel Černý a Radim Chrást. Koupit ji lze za 299 korun i na Turistickém informačním centru radnice ve Velkém Meziříčí.


Druhý díl Legionářů s lipovou ratolestí představuje patnáct tváří československé armády, mezi nimi i rodáka z Velkého Meziříčí, brigádního generála Jiřího Jaroše. Ten byl srbským a ruským legionářem. Byl popraven 6. dubna roku 1943 v sekyrárně stuttgarské věznice. V dopise na rozloučenou svým blízkým napsal: „Jsou horší věci než smrt, které mohou člověka potkat."
Velkomeziříčské osobnosti, Jiřímu Jarošovi, byla na jeho rodném domě ve Velkém Meziříčí roku 1947 odhalena pamětní deska. Po únoru 1948 však byl dům zbořen a deska zmizela na dlouhá desetiletí do depozitáře zdejšího muzea. Od 4. října 2013 má Jiří Jaroš v našem městě svůj památník. Byl odhalen za přítomnosti jeho rodiny na hřbitově na Karlově.
Více o Jiřím Jarošovi najdete v nové knize, stejně jako o Ludvíku Svobodovi, Janu Satorie, Jaroslavu Hrbkovi, Prokopu Kumpoštovi, Petru Novákovi, Vladimíru Hobzovi, Mojmíru Soukupovi, Jaroslavu Malcovi, Václavu Šolínovi, Čeňku Růžičkovi, Františku Fantovi, Františku Čechmarovi, Václavu Lysákovi a Karlu Marešovi.
Martina Strnadová

legionari titul web

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama
  • Nábor_90x140_dolu_straznik

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.