Na Lipnici opět šustily a pleskaly karty

tit copyV sobotu 27. června se v pivnici Lipnice uskutečnil již sedmý ročník turnaje v karetní hře "prší".

Akce se mohli zúčastnit zájemci od osmnácti let - místní i přespolní. A přišlo jich celkem 36, mezi nimi i tři ženy. Všichni byli přihlášeni již předem. Zaplatili 70 Kč startovného; v uvedené ceně však bylo zahrnuto i občerstvení, které představovaly topinky s tatarákem a řízečky s chlebem. Celý podnik se sice měl původně konat již 21. března, koronavirus však rozhodl jinak.
Soutěž začala prezencí ve 14 hodin, základní kolo odstartovalo v 15 hodin. Hrálo se známým vyřazovacím systémem typu "pavouk". U každého stolu se sešla čtveřice, přičemž většinou postupovali první dva šťastlivci, kteří se včas vymanili z kola ven, když postupně dosáhli hranice třiceti, v dalších fázích turnaje pak dvaceti bodů. Pořadateli byli Lenka Marková, Stanislav Dočkal a Vladimír Pařil. "Prší" se zde provozovalo ve své základní podobě: tedy dáma mění barvu, na eso stojíš, na sedmu ber dva listy, avšak na vyneseného pikového krále se nebralo nic a považoval se za kartu docela obyčejnou. Pro nejúspěšnější karbaníky byly připraveny pěkné kovové poháry, medaile, diplomy a hodnotné věcné ceny. Celá vydařená akce skončila krátce před osmou hodinou večerní.

Zajímavé je, že tato jednoduchá a velmi známá karetní hra se ustálila do své současné podoby teprve až po 2. světové válce. Její kořeny ovšem vznikaly již ve třicátých letech, a sice v Německu. V cizině bývá známa pod názvem "mau-mau". Pojmenovali ji tak ale až později - a sice podle protibritského černošského povstaleckého hnutí, které v padesátých letech vyvolalo krvavé konflikty v Keni. V některých zemích se ovšem provozuje pod názvem "pony". Proč se jí u nás říká zrovinka "prší", bůh suď...

20200627 193655

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konečné pořadí nejlepších, kteří se dostali až do semifinále a do finále:

1. Jiří "Ježek" Kašpar, Velké Meziříčí
2. Pavel Blažek, VM
3. Jiří Motyčka, VM
4. Michal Troščák, VM
5. Pavla Smolková, Rozsochy
6. Martin Bezděk, VM
7. Jiří Bula, VM
8. Miroslav Janák, VM

Michal Troščák se dokázal prosadit až do čtyřčlenného finále již třetí rok po sobě!

Pořadatelé děkují těmto sponzorům věcných cen:
Pivnice Lipnice - Lenka Marková, Město Velké Meziříčí / Informační a turistické centrum - Květoslava Hladíková, Truhlářství Doména - Stanislav Dočkal & Pavel Dohnal, Dřevo Měřín, Alpa VM, AND Motor, Nápoje Měřín / p.Dlouhý, Jaroslav "Zvonda" Horký z Jívoví, Pavel Psohlavec, Vladimír Pařil.

Vladimír Pařil

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama
  • Nábor_90x140_dolu_straznik
  • Inzerce_sleva_2020

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.