Třetí vlna kotlíkových dotací pokračuje, Kraj Vysočina stále přijímá nové žádosti

heat-pumps-393059Třetí vlna kotlíkových dotací byla Krajem Vysočina spuštěná v říjnu loňského roku. O přidělení 54,5 milionů korun mezi úspěšné žadatele, kteří požádali od října do února letošního roku, rozhodla rada kraje na svém zasedání 26. května jednohlasně. „Jde o první část peněz, na které kraj čekal od ministerstva životního prostředí. Je to dobrá zpráva pro majitele nemovitostí. I přesto, že na ni museli několik týdnů čekat, mohu je ujistit, že podmínky výplaty dotace se nemění a pokud proběhnou veškeré procesy výměny i administrace podle platných pravidel, bude i této skupině úspěšných žadatelů vyplacena podpora ve výši až 127 500 tisíc korun, podle zvolené varianty a náročnosti projektu," uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Pavel Pacal.

Získat dotaci mohou žadatelé na kotle na biomasu, tepelná čerpadla i plynové kondenzační kotle. Naopak ve třetí výzvě už není možné dosáhnout na dotaci pro kotle na uhlí, a to ani v kombinaci kotle spalujícího uhlí a biomasu. Kraj vzhledem k vysokému zájmu o kotlíkovou dotaci požádal ministerstvo životního prostředí o dodatečné prostředky. „Ministerstvo životního prostředí přislíbilo Vysočině dalších 94 miliónů korun. To znamená, že pokud bude mezi veřejností na Vysočině v následujících týdnech, měsících o kotlíkové dotace ještě zájem, okamžitě se přihlásíme o dalších 40 miliónů korun. Tuto informaci může veřejnost chápat i jako výzvu k dalšímu předkládání žádostí," potvrdil informaci o stálém příjmu žádostí na Vysočině Jiří Běhounek. Jedná se i nadále o třetí vlnu, takže pro každého zájemce platí stejná pravidla, jako byla na podzim, podle kterých kraj příjem ukončí 13. listopadu 2020. „Předpokládáme, že v tomto kole kotlíkových dotací bude ze strany veřejnosti větší zájem o kotle výhradně na biomasu. Veřejnost bude mít totiž pravděpodobně poslední šanci vyměnit nevyhovující zdroje vytápění s nižší než třetí emisní třídou, které budou od roku 2022 dle příslušné legislativy definitivně zakázány," upozorňuje Pacal.

Maximální dotace dle typu zdroje:

  • plynový kondenzační kotel - 95 000 korun,
  • kotel na biomasu - ruční podávka paliva 100 000 korun,
  • kotel na biomasu - automatická podávka paliva 120 000 korun,
  • tepelné čerpadlo – 120 000 korun.

Zuzana Najtová

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama
  • redaktor
  • Majetkoprávní 2022
  • Spod září 2022

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.