Přehled nových pravidel, změny nastaly hlavně v obchodech a ve školách

student-5511829 1920Jaká opatření platí od dnešního rána?

Část žáků se vrací do škol
Do základních škol se vrací prvňáci a druháci, po dvou týdnech se otevírají také speciální školy. Ve školách budou nyní všude povinné roušky. Bude zákaz zpěvu a tělocviku a mělo by se častěji větrat. Třídy se nebudou dělit do menších skupin jako na jaře, ale žáci z různých tříd by se neměli potkávat.

Obchody musí omezit počet nakupujících
Každý zákazník musí mít pro sebe při nákupu plochu 15 metrů čtverečních. Prodejci jsou povinni řídit fronty uvnitř i před obchody a hlídat dodržování dvoumetrových rozestupů mezi lidmi. Zároveň se prodlužuje zavírací čas z dosavadních 19:59 na 21:00, odkdy začíná platit zákaz vycházení.

Výdejní okénka mohou být otevřena déle
Stravovací zařízení mohou mít ode dneška otevřena výdejní okénka o dvě hodiny déle. Dosavadní interval 6:00 až 20:00 se prodloužil na 5:00 až 21:00. V této době mohou ve svých restauracích obsluhovat hotely a podobná zařízení ubytované hosty.

Sportovat je možné na venkovních sportovištích
V protikoronavirovém opatření je s platností ode dneška také další výjimka ze zákazu volného pohybu lidí přes den. K výjimkám pro cesty do přírody či do parku přibyla možnost volného pohybu za účelem sportování na venkovních sportovištích. Výjimku nadále mají také cesty do práce, za rodinou, blízkými či k lékaři.

Svateb, pohřbů a bohoslužeb se smí účastnit více lidí
Svateb, pohřbů či bohoslužeb se ode dneška smí účastnit 15 lidí, dosud to bylo deset.

Otevírají se psí salony
Vláda povolila fungování provozoven poskytujících službu úpravy a stříhání psů a koček. Znovuotevření salonů pro zvířata například před kadeřnictvími, holičstvími a podobnými službami zástupci vlády na jaře zdůvodňovali nižším rizikem nákazy.

M. Hudková

letak omezení

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama
  • Nábor_90x140_dolu_straznik
  • Urbanista_2021

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.