V Česku se zvýšil výskyt ptačí chřipky

chicken-4155959 1920Jak už z názvu vyplývá, ptačí chřipka postihuje volně žijící ptáky. Těm pak způsobuje dýchací potíže a následný úhyn v řádu dnů. Jak poznáte nakaženého ptáka nebo drůbež? Nemocné zvíře bude otupělé, načepýřené, bez potřeby se pohybovat. Pokud u drůbeže rozpoznáte některé z příznaků nemoci, kontaktujte veterináře. Podrobný popis příznaků naleznete v přiložené informaci ze Státní veterinární správy, která zveřejnila také zásady pro drobnochovatele drůbeže.

Zásady pro drobnochovatele drůbeže:

V rizikových obdobích (jarní a podzimní migrace volně žijících ptáků) výrazně doporučujeme chovatelům drůbeže, která má přístup do venkovních výběhů, tam kde je to technicky a provozně možné, umístění zvířat uvnitř budov.

  • ideální je drůbež chovat v uzavřených objektech a chránit ji před kontaktem s volně žijícím ptactvem;
  • slepice, kohouty a krůty nedržet společně s vodní drůbeží;
  • v chovech, kde není možno zajistit chov v uzavřeném objektu, přijmout opatření, která v nejvyšší možné míře zabrání kontaktu s volně žijícími ptáky;
  • krmivo a vodu umístit uvnitř budovy, v krajním případě pod přístřeškem;
  • pokud možno zamezit pobytu na vodních plochách, kde jsou i volně žijící vodní ptáci, nebo v blízkosti těchto vodních ploch a toků;
  • pokud možno nenapájet neošetřenou vodou z povrchových vodních nádrží, ke kterým mají přístup volně žijící ptáci
  • venkovní vodní nádrže dle možností chránit před volně žijícími ptáky (sítě, ploty, zábrany);
  • zamezit znečištění krmiva a vody trusem volně žijících ptáků.

Zuzana Najtová

pdfPtačí_chřipka_-_informace_pro_drobnochovatele_2021.pdf

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.