Rekonstrukce zimního stadionu se komplikuje

zimní stadion_copyVidina zrekonstruovaného zimního stadionu ve Velkém Meziříčí se komplikuje. Realizaci jedné z největších investičních akcí tohoto roku ztěžuje změna v dotační politice plynoucí ze strany Národní sportovní agentury (NSA). Vedení města otevřeně žádá o sjednání nápravy a úpravu podmínek v rámci aktuální dotační výzvy Regiony 2021 v důsledku nerovnosti podmínek pro žadatele, která se netýká pouze našeho města.

Vidina zrekonstruovaného zimního stadionu ve Velkém Meziříčí se komplikuje. Realizaci jedné z největších investičních akcí tohoto roku ztěžuje změna v dotační politice plynoucí ze strany Národní sportovní agentury (NSA). Vedení města otevřeně žádá o sjednání nápravy a úpravu podmínek v rámci aktuální dotační výzvy Regiony 2021 v důsledku nerovnosti podmínek pro žadatele, která se netýká pouze našeho města.

Vedení města Velké Meziříčí v posledním roce podnikalo kroky směřující k uskutečnění rekonstrukce zimního stadionu. V rámci zajištění dostatečného objemu finančních prostředků na realizaci akce zažádalo u poskytovatele Národní sportovní agentury prostřednictvím investiční dotační výzvy nad 10 mil. Kč o maximální možnou částku podpory ve výši 50 milionů korun.

Po zodpovědném zpracování žádosti vynaložilo město za účelem splnění povinných podmínek dotační výzvy finance ve výši cca 10 000 000 korun, které plynuly na nákup soukromého nemovitého majetku, pořízení kompletní projektové dokumentace, přípravu výběrového řízení na dodavatele a další jednotlivé úkony.

Nové vedení Národní sportovní agentury označilo formu průběžné výzvy, kterou sestavilo bývalé vedení NSA za nespravedlivou, a proto ji po 8 měsících čekání zájemců na vyhodnocení zrušilo. V současnosti vyhlásilo novou dotační výzvu Regiony 2021. Oproti předchozí výzvě ovšem město Velké Meziříčí nesplňuje její podmínky, a to v důsledku odlišné formy provozovatele sportoviště.

V otevřené žádosti předsedovi Národní sportovní agentury, Filipu Neusserovi, žádá starosta a místostarosta města ve spolupráci s ředitelem příspěvkové organizace Sportoviště VM a představiteli Horáckého hokejového klubu Velké Meziříčí o úpravu podmínek nové dotační výzvy. Oproti té stávající by nově upravená výzva měla umožňovat městům a obcím, aby se stali žadateli i v případě, kdy sportovní zařízení vlastní a dlouhodobě pronajímají nebo dávají do výpůjčky nejen sportovnímu klubu, ale také příspěvkové organizaci města či obce, která tato sportoviště provozuje.

Pokud město na tento záměr neobdrží požadovanou finanční podporu a nebude vypsána jiná výzva například z evropských fondů, tak s největší pravděpodobností akci zrealizuje pouze v částečném rozsahu a uhradí ji z veřejného rozpočtu. Náklady na rekonstrukci zimního stadionu jsou předběžně vyčíslené na 82 535 021 korun. Přestavba se dotkne ledové plochy, šaten, zázemí i strojovny.

Podle informací ze strany Sdružení zimních stadionů je 70 % podobných sportovišť ve vlastnictví měst a obcí, které dle stávajících podmínek dotační výzvy stejně jako Velké Meziříčí, nebudou moci žádat o finanční podporu na technické zhodnocení a výstavbu zimních stadionů.

V příloze připojujeme otevřenou žádost.

Lucie Málková

Otevřená žádost_předsedovi_NSA_strana_1

 Otevřená žádost_předsedovi_NSA_strana_2

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.