• Velkomeziříčsko
  • Zprávy
  • Policisté dohlíželi uplynulý víkend na řidiče Od středy se zaměříme na školáky v rámci projektu Zebra se za Tebe nerozhlédne

Policisté dohlíželi uplynulý víkend na řidiče Od středy se zaměříme na školáky v rámci projektu Zebra se za Tebe nerozhlédne

přechod pro_chodceUplynulý víkend se v Kraji Vysočina uskutečnila dopravně bezpečnostní akce zaměřená na všechny účastníky silničního provozu. Poslední prázdninové dny si zvolili policisté proto, že očekávali zvýšený silniční provoz a s tím související riziko možného nárůstu počtu dopravních nehod. V akci jsme měli v pátek, v sobotu i v neděli několik desítek policejních hlídek s vozidly pro skrytý dohled, s vozidly v barvách Policie ČR i policejní motocykly.

Další desítky policistů budou v akci také od poloviny tohoto týdne, kdy školákům začíná nový školní rok. Policisté se v rámci víkendové akce zaměřili na kontroly nejen na dálnici D1, ale také na silnicích nižších tříd v celém kraji. Kontrolovali dodržování všech základních ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích.

V rámci víkendové akce jsme zkontrolovali 1 855 vozidel a u jejich řidičů jsme zjistili 410 dopravních přestupků. Celkem 400 přestupků vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení. Deset přestupků v dopravě policisté zadokumentovali a odevzdají je k řešení do správního řízení místně příslušným správním orgánům. Ve 114 případech se přestupek týkal překročení nejvyšší povolené rychlosti, když ve 108 případech jsme uložili řidiči na místě pokutu v příkazním řízení a šest přestupků nebylo možné vyřešit na místě, proto budou odevzdány do správního řízení. Ve třech případech jsme zjistili, že řidiči byli pod vlivem alkoholu, kdy naměřené hodnoty byly nižší než jedno promile alkoholu v dechu a tito řidiči jsou podezřelí ze spáchání přestupku, který bude řešit správní orgán. V osmi případech jsme zjistili, že řidič za jízdy držel v ruce telefon nebo jiné hovorové zařízení, ve dvou případech měli řidiči pozitivní test na drogy. Celkem 59 přestupků se týkalo nepoužití bezpečnostních pásů a v sedmi případech nebyly převážené děti umístěny v zádržných systémech. Ve 36 případech neměli řidiči v pořádku technický stav vozidla, z toho u dvou vozidel řidiči použili registrační značku z jiného vozidla. Osm řidičů nepředložilo v rámci silniční kontroly doklad o pojištění odpovědnosti. Při kontrolách se policisté věnovali také kamionové dopravě a v osmi případech zjistili přetíženou jízdní soupravu. Za tato porušení jsme uložili pokuty v příkazním řízení.

Zbytečná nervozita za volantem, spěch, nebezpečné předjíždění, rychlá jízda a v neposlední řadě také únava jsou prvotními příčinami zcela zbytečných dopravních nehod. Fatální následky může mít používání mobilního telefonu za volantem. Používání mobilního telefonu během jízdy je velmi častým přestupkem a viníkem mnoha dopravních nehod.

Se začátkem nového školního roku probíhá v našem kraji v průběhu tohoto týdne tradiční dopravně bezpečnostní akce „Zebra se za Tebe nerozhlédne". Tato akce začíná 1. září a bude pokračovat až do konce týdne. Jednou z důležitých priorit policistů na Vysočině je docílit vyšší bezpečnosti chodců v silničním provozu, a proto se policisté zaměří zejména na malé chodce. První týden nového školního roku bude pro mnoho dětí velice náročný. Po dvouměsíčních prázdninách budou mít mnoho zážitků, a tak jejich pohyb na přechodech pro chodce nebo po chodnících může být neopatrný, chaotický a nebezpečný. Ve středu 1. září půjdou do školy poprvé i prvňáčci, kteří se silničním provozem a s bezpečným chováním při cestě do školy a ze školy nemají žádné zkušenosti. Policisté budou proto dohlížet na bezpečné přecházení dětí po přechodech pro chodce zejména v blízkosti škol v rámci celého Kraje Vysočina.

Dana Čírtková, tisková mluvčí
Krajské ředitelství policie Kraje Vysočina

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Reklama

Týdeník Velkomeziříčsko

Chcete mít každý týden přehled o tom, co se děje ve Vašem okolí? Přihlaste se k odběru elektronického týdeníku Velkomeziříčsko a my Vám jej každou středu zašleme e-mailem.

Registrací souhlasím se zpracováním osobních údajů.